EVACUATIE LIEF EN LEED IN DE HONGERWINTER 1944-1945 DOOR S. L. DENIJS-DOON Inleiding De schrijfster was de echtgenote van banketbakker Denijs, die zijn zaak had aan de Bloemendaalseweg 101, waar nu de Rabobank gevestigd is. Op verzoek van Mejuffrouw Nierhoff, die vele jaren het gemeente-archief van Bloemendaal beheerde, heeft zij het dagboek, dat ze gedurende de hongerwinter had bijgehouden, enigszins omgewerkt en aangevuld. Mejuffrouw Nierhoff zorgde ervoor dat een en ander getypt en in 't gemeentearchief op geborgen werd. Door deze voorzienige daad kunnen wij ons nu een beeld vormen van het "lief en leed" van een bloemendaalse familie in die barre laatste oorlogswinter. Mevrouw Denijs had een levendige schrijftrant en bovendien een verstandige en genuanceerde kijk op mensen en hun onderl inge verhoudingen. Een samenvatting van haar relaas (ruim 21 pagina's kwarto) vindt U hieronder. Het dagboek begint op 19 september. Dolle Dinsdag - 5 sep tember - was voorbij. Twee dagen eerder, op zondag 17 septem ber, waren de luchtlandingen bij Arnhem begonnen maar daar wordt met geen woord over gerept. De geallieerde opmars liep vast en hoewel het voor ieder vaststond dat Duitsland de oorlog zou verliezen, regeerden de bezetters in het westen van Nederland voorlopig weer met harde hand. Op dinsdag 19 september werd de bevolking van Bloemendaal via aanplakbiljetten opgeschrikt door het bevel, dat op vrij dag 22 september om 6 uur 's avonds het dorp ontruimd moest zijn en dit nog wel terwijl Bloemendaal als "ontvangende gemeente voor vluchtelingen van elders was aangewezen! De volgende dag begint de familie Denijs te pakken om maar zoveel mogelijk in veiligheid te kunnen brengen, terwijl men nog niet eens wist waar men onderdak zou krijgen. Het gedwongen vertrek betekende natuurlijk ook, dat de banketbakkerij gesloten moest worden en er geen inkomsten meer zouden zijn. Bij van Schooten van hotel Roozendaal in Overveen kon de familie tenslotte terecht. Denijs en vrouw kregen er met hun zoon Gé de beschikking over een keurig gemeubileerde hotelkamer. Denijs zou misschien een baan kunnen krijgen als kok van de centrale keuken in Overveen en zat dus meteen in de buurt Voor het vervoer van de spullen leende mevrouw Denijs van haar schoonzuster een kinderwagen en bij iemand anders een kruiwagen. "Wat hebben we die dagen gesleept en wat waren we 's avonds moe! Eerst alles inpakken wat waarde heeft, vooral levensmiddelen en kleren, dan het in onze vervoermiddelen naar Overveen brengen en het daar weer uitpakken. Wat was alles armoedig en wat heb ik menig traantje gelaten. Aan eten kwamen we niet toe, we dronken maar melk en aten wat soep en kof- fiekoek. Die dagen gingen als een nachtmerrie voorbij en steeds maar voor ogen hebben: je huis uit en er misschien nooit meer in Ook de meubels werden uit het huis gehaald en opgeslagen bij familie in Haarlem N.. Het was een komen en gaan langs de Bloemendaalseweg. Winke lier, notaris en fabrikant - iedereen trachtte in die paar 10

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 12