dagen zoveel mogelijk dingen in veiligheid te brengen. Soms liet een volwassene zich op een lege kruiwagen terugrijden, "bij alle ellende toch nog een vrolijke boel!" "Doch nu was er nog één ding dat ik graag wilde redden en dat was mijn piano. Maar hoe dat voor elkaar te krijgen? Gelukkig wist Nol Grootegoed raad. Zijn piano moest ook weg en die van Balm eveneens. Van den Enden (de kapper) had een takel en zo is met aller hulp met de grootst mogelijke moeite de piano het huis uitgesleept. Haast kon zij de erker niet door en uit angst dat het niet lukken zou, liep ik er maar uit, maar eindelijk, ja hoor, daar ging het en stond ook de piano op straat. Toen ze alle drie opgeladen waren ging het stadwaarts- Nol Grootegoed ging voor één der piano's zitten en spe lende trokken ze de stad door en hadden natuurlijk veel be kijks. Vrijdagavond had Mevrouw Denijs het heel moeilijk... "ik heb heel alleen afscheid genomen van mijn kamers- ik kon het wel uitsnikken van verlatenheid! Maar niemand mocht aan mij zien wat het mij kostte," dus buiten trok ze weer een vrolijk gezicht In Roozendaal probeerde men er het beste van te maken. Denijs kookte voor alle bewoners - ook de families Lindeman en Bersee waren hier ingekwartierd. 's Avonds werd er pianoge- speeld en "braaf meegezongen". Op de fiets kon men eigenlijk niet meer uit omdat de duitsers deze vorderden, maar ook bakfietsen en bakkerskarren waren niet veilig. Toch zag mevrouw Denijs kans met hulp van familie ook na 22 september nog spulletjes uit Bloemendaal te redden. Intussen werd de toestand steeds nijpender. Te eten had de familie nog wel wat, maar gas was sinds eind september alleen nog maar gedurende enkele uren per dag beschikbaar en vanaf 9 oktober werd de gehele electriciteitsvoorziening gestopt. "Hoe het gaan moet, weet ik niet. We zullen 's avonds bij een kaarsje moeten zitten, zolang de voorraad strekt. Maar al het andere wat je daardoor gaat missen, zoals strijken, stofzui gen, electrisch koken en verwarming, 't is te veel om op te noemen Mevrouw is gauw verkouden en ziet tegen dit alles erg op. Het valt dan ook niet mee; "dat slechte licht werkt vreselijk op de ogen en men gaat dus maar vroeg naar bed. Maar..wel vier maal per nacht ben ik wakker en daar je geen licht kunt opste ken is dat afschuwelijk"Wij zullen eraan moeten wennen... een troost is het dat er heel wat mensen in de narigheid zitten". Mismoedig schrijft ze: "Met de oorlog schiet het ook niets op"... Zo nu en dan werd men ook nog opgeschrikt door ongewenst duits bezoek. Nog in Bloemendaal was er een huiszoeking geweest naar radio's - ze waren er wel, maar werden gelukkig niet gevonden. In Overveen belde op een avond een stel soldaten aan, dat onder dwang tegen veel te geringe betaling 7 flessen champagne meenam. Omdat de heren niet bekend waren, kon de ortskomman- dant hier zogenaamd niets tegen doen. Iedere nieuwe maatregel van de bezetters maakte het leven moeizamer en gevaarlijker: alle herenfietsen moesten worden ingeleverd. Denijs kreeg gelukkig een "Ausweis" omdat hij bij de brandweer was. Half november moest "ieder gezin en elke zelfstandige mannelijke inwoner van de gemeente kleren in leveren en wel: 11

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 13