14 Bi.j foto 1 t/m 5: 1. Begin mei 1945 werden de geallieerde voedseldroppings met vreugde begroet." 2. In het Bloemendaalse bos, maar ook in de duinen "leek het- voorjaar 1945 - wel een hei", door de illegale houtkap. 3/4 "Nadat de duitsers op 19 september 1944 de ontruiming van Bloemendaal hadden bevolen, probeerde men met alles wat maar enigszins rijden kon, te redden wat er te redden viel." 5. Op deze plaats vindt men nu het viaduct van de Randweg over de Julianalaan in Overveen. Vó6r 1960 lag er op deze plaats de z.g. "slingervijver" langs de Willem de Zwijgerlaan. September 1944 vergroeven de duitsers deze tot tankgracht, bomen en plantsoenen werden gerooid, dit om oprukkende geallieerden tegen te houden. Op het kruispunt Julianalaan-W. de Zwijgerlaan-Waldeck Pyr montlaan werden betonnen z.g. "Hoekers" gebouwd. Er bleef slechts een nauwe doorgang over, waar ook burgers g e - makkelijk te controleren waren. Opname kort na de bevrijding. Bi.i foto 6 "Nog maar 45 jaar geleden was onze huidige wegwerpmaatschap pij onvoorstelbaar; kookgerei en andere benodigdheden in de huiskamer tijdens de hongerwinter". 1. Koffiemolen, waarin tarwe of rogge gemalen werd. 2. Potkachel met platte buis en droogrekjes. 3. Grote kolenkit met cokesgruis. 4. Kleine kolenkit met gezeefde cokes. 5. Groene aardewerkbak met harde turf. 6. Houtblokken, verkregen door het omzagen van bomen in bos of langs de weg. 7. Papierballen, gebruikt als brandstof. 8. Sintelpotje. 9. Kolenzeef. 10. Kolenzeef. 11. Straatlantaarn (stormlamp), gestookt met ruwe olie. 12. Kap voor lichtreflex op tafel. 13. Mijnwerkersiamp. 14. Tafellampje. 15. Tafellampje met lampeglaasje. 16. Lucifersdoosje, vermeldende dat hiermee gedaan moest worden van 18 Maart tot 1 April 1945. 17. Potje met papierstrookjes (ter besparing lucifers). 18. Suikerbieten. 19. Aardewerkschaal met gemalen tulpenbollen. 20. Flesjes, waarin rauwe suikerbiet, bloembollen (gedroogd en gemalen), sintels, houtspaantjes, papierstrookjes, enz.. 21. Buisjes met tabak (eigen teelt), gemalen tarwe en rogge, stroop van suikerbieten, koolzaad- of raapolie, enz. 22. Koekepan met koek, gebakken van wat rogge en in hoofd zaak pulp en bloembollen. 23. Kookpan met aluminiumbodem (doorgesleten pannen werden van een aluminiumbodem voorzien wegens gebrek aan nieuwe pannen). 24. Steelpannetje. 25. Juspan. 26. Voetenbankje, gebruikt bij omwisseling van de kookpannen. 27. Klein pannetje. 28. Fluitketel op de platte buis. 29. Fluitketel op de vloer onder de kachel. 30. Thee- en droogdoeken over het droogrekje aan de platte buis. 31. Oorlogspanneboendertje (z.g. heibezem). 32. Schriften, waarin gebeurtenissen, enz. als herinnering aan de moeilijke bezettingsjaren beschreven zijn.

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 16