1 wollen deken 1 herenhemd 1 herenonderbroek 1 paar wollen sokken of sportkousen 1 pullover of 1 vest 1 winterjas of regenjas of 1 paar hoge rijglaarzen waarvoor wordt vergoed f f f f f f f f f 25 5 5 2 5 10 5, 50. 30, 50 f.30, In een tijd van grote schaarste, waar goederen veel meer waard waren dan geld, een belachelijk lage vergoeding! De rantsoenen, die op de bon verkrijgbaar waren, werden steeds kariger. Eerst alleen nog maar taptemelk en vanaf eind november zelfs dat niet meer en ook geen peulvruchten, grut terswaren en boter. Omdat Denijs de baan als kok van de centrale keuken niet gekregen had en er toch enige inkomsten moesten zijn, nam mevrouw Denijs een baan en wel als winkeljuffrouw bij boekhan del de Wit. Het was een "prettige betrekking" en met de f.25,- loon per week was ze heel blij. Alleen kon er natuurlijk in de winkel niet gestookt worden en zo liep ze er een verkoud heid op, die door verwaarlozing bronchitis werd, waardoor ze in januari de baan weer op moest zeggen. Een klein voordeel van deze ziekte was, dat ze een "Ausweis" kreeg, waardoor de familie weer naar Bloemendaal terug mocht keren...."We waren toch zo gelukkig dat we vertrekken konden. We hebben alles weer per handkar versleept en hadden ook nog heel wat te halen uit de verschillende huizen, waar we de boel ondergebracht haddenMaar we haalden niet alles, want we hebben altijd weer kan eruit gestuurd te worden. De eerste avond kenden we ons geluk niet en mijn man heeft pannekoeken gebakken, zo blij was ook hij weer in zijn eigen huis te zijn. Het is dan ook met geen pen te beschrijven wat evacueren eigenlijk is. Nooit eens je eigen baas te zijn, steeds op de handen gekeken te worden bij alles wat je doet, het is vreselijk. En het schijnt wel bij iedereen zo te zijn, want ieder mens klaagt er over. De beste families en kennissen gaan nu met ruzie van elkaar." 6 december was er een grote razzia in Haarlem en omstreken. "Heel wat mannen en jongens zijn er opgepikt en heel wat zijn er weggevoerd. In ieder huis was een bevel afgegeven, dat mannen van 17-40 jaar zich voor hun huisdeur op moesten stel len met een koffer met goed en een deken en eetgerei." De huisdeur moest geopend blijven en vrouwen en kinderen moesten gedurende deze actie in huis blijven. De mannen zouden te werk gesteld worden en daarvoor als loon goed eten en rookgerei krijgen. De vrouwen zouden vergoeding ontvangen. Het was een zeer angstige dag en in menig gezin heerste het grootste leed. Ook mijn man en het personeel van hotel Roozendaal zijn het bos achter het hotel ingevlucht en hebben daar een paar dagen gebivakkeerd. Onze zoon bracht hun in het zwemhuisje op het landgoed van de heer Van der Vliet eten en zo is alles voor hen goed afgelopen." Vanaf die tijd waagden mannen en jongens zich natuurlijk nauwelijks meer op straat. Denijs kon, met zijn brandweer jasje, nog wel naar buiten. Dat was maar goed ook, want de winter van '44-'45 was streng. Bij tijden vroor het 12 graden C. en kolen waren er natuurlijk al lang niet meer. Denijs kon 15

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 17