tenminste, samen met zijn dertienjarige zoon, hout uit het Bloemendaalse Bos halen. "Het leek wel een hei in plaats van een bos en overal zie je stompjes van afgezaagde bomen." Deze kap was natuurlijk verboden, maar Denijs zeilde er altijd goed doorheen. "Op een avond kwamen er twee agenten en een boswach ter naar hem toe. De boswachter zei "Laten we elkaar nu geen Mietje noemen, Denijs, ik heb je al meer gezien en het steeds laten gaan, maar nu wordt het toch al te bar." Maar mijn man lachte hen uit en vroeg beleefd of ze maar door wilden gaan, want dan kon hij opschieten." Helaas pikten derden graag wat met zoveel moeite in het bos gekapt en gezaagde was, wat soms leidde tot wilde achtervolgingen. "Dief en diefjesmaat", zoals Mevrouw Denijs zei. In Amsterdam was de voedseltoestand rampzalig, maar ook in huize Denijs werden vanaf eind januari '45 tulpenbollen gege ten in plaats van aardappelen. Ze smaken tamelijk zoet, maar toch niet naar, doch hoofdzakelijk zijn ze bedoeld voor stamp pot, want bij aparte groente is het toch niet lekker. Je kunt ze ook poffen en dan smaken ze net als gepofte kastanjes." De zwarte handel tierde natuurlijk welig. Tarwe kostte normaal f.0,25 per pond; in de zwarte handel f.10,-. De prij zen van aardappelen, boter en suiker waren dienovereenkomstig. Bij de boeren was voor geld al helemaal niets meer te koop, ook textiel wilden ze niet meer hebben. Alleen carbid, boen ders, werkpakken, stookolie, soda en zout waren nog geschikte ruilmiddelen Dit ruilen van goederen tegen voedsel bracht mevrouw Denijs op een idee: "En zo begon ik dan een ruilbeurs door een paar schaatsen, een stuk zeep en een pakje cigaretten in de etalage te leggen met een kaartje erbij: "te ruilen voor tarwe of bonen". De winkel had ik helemaal leeggeruimd, op de toonbank lag een hotel-bonboek met doorslag en de klanten werden ver wacht... binnen een week lag de etalage vol goederen... Mijn eerste klant was een dame, die een paar hoge rijglaarzen meebracht, volkomen uit de mode, maar waarnaar, volgens haar zeggen, toch vraag was door gebrek aan goed schoeisel. Zij vroeg er maar liefst 30 pond tarwe voor en als men weet, dat de tarwe toen in de zwarte handel al f.25,- het pond kost te....Ik ben ze niet kwijtgeraakt, wel een pakje cousi-ciga- retten voor 11 pond bruine bonen. "Wanneer men goederen inbracht, betaalde men f.1,- inleggeld, kwam de transactie tot stand, dan betaalde men nogmaals f.1,- en ook degene die de ruiling had gedaan, zodat we van één ruiling f.3,- ontvingen. Gebeurde er niets, dan kon men na een week zijn goederen terughalen en hadden we maar één gulden verdiend. Er zat aan dit alles nog heel wat administratie vast.... alles moest keuring verpakt worden, waaraan ook heel veel werk was Ook plaatste mevrouw Denijs raamadvertenties voor f.1,- per week. Maar het liep geweldig, de hele dag was de winkel vol mensen en de heer Denijs moest zelfs komen helpen en het zorgde ervoor dat ze werkelijk geen tijd had ook maar één ogenblik aan de toestand te denken. Schokkende gebeurtenissen waren het fusilleren bij de Jan Gijzenkade van 10 nederlandse verzetslieden als represaille voor het neerschieten van een duitser, een week tevoren, evenals het bericht dat een zwager van mevrouw Denijs in een duits concentratiekamp was omgekomen. Ook Bloemendaal zelf ontkwam tenslotte niet aan het oor logsgeweld. Half april hadden drie engelse vliegtuigen het 16

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 18