DE DUINEN EN ONS DRINKWATER In het decembernummer van "Ons Bloemendaal" 1988 (12e jaar- gangno. 4) is in het artikel De Duinen" het ontstaan, de zorg om het behoud en het gebruik van de duinen behandeld. Doch het hedendaagse gebruik door de waterleidingbedrijven en de gevolgen hiervan zijn daarbij buiten beschouwing gebleven. Daar willen wij in dit artikel dieper op ingaan. Ruim een eeuw geleden was ons duingebied nog zeer water rijk, getuige namen als Duinrelkatervliet, Rozenwaterveld en vele andere. Aan de oostrand der duinen vond men rellen en beekjes, die het heldere, overtollige water afvoerden naar lager gelegen gebied Tezelfdertijd woedden, met de regelmaat van de klok, in de grote steden van Holland, cholera-epidemieënJuist in deze jaren ontdekte men, dat verontreinigd drinkwater daarvan de oorzaak was Prof. Mr David Jacob van Lennep (1774-1853) was behalve hoogleraar aan het Amsterdamse Athenaeum Illustre, ook eige naar van het Huis te Manpad onder Heemstede, terwijl hij later zijn vinkenbaan bij Leyduin had, en zijn nazaten dit ook in eigendom verwierven. Hij kende dus de erbarmelijke drinkwater- toestand in Amsterdam, terwijl hij anderzijds op de hoogte was van de onuitputtelijk lijkende voorraad drinkwater bij Voge lenzang Samen met zijn zoon Jacob, de literator, stichtte hij in 1851 de Amsterdamse Waterleiding Maatschappij, waartoe hij het - eveneens hem toebehorende - Mariënduin ter beschikking stelde. In later jaren verkochten ook de Van Lenneps van Leyduin aanzienlijke stukken grond aan het waterleidingbe- drij f De eerste verzamelplaats werd de "oranjekom", waarvoor kroonprins Willem (zoon van Willem III, in 1879 overleden) de eerste spade in de grond stak. Twee jaar later in 1853 konden de Amsterdammers uit een voorlopige fontein bij de Willeras- poort het gezonde vocht voor 1 cent per emmer kopen. In 1896 ging het familiebedrijf over naar de Gemeente Ams terdam Het succes van het bedrijf was groot. Maar steeds meer water werd er aan de duinen onttrokken, terwijl door het droogmaken van het ^Haarlemmermeer het water ook gewoon uit de duinen "wegliep". De gevolgen van deze bewuste en ongewilde wateront trekking werden eerst langzaam, doch tegen het eind van de eeuw steeds duidelijker merkbaar. De duinen dreigden zelfs te verdrogen, doordat de hoeveelheid water, die eraan onttrokken werd, groter was dan de natuurlijke neerslag. Er werden plannen gemaakt om de duinen te infiltreren met rivierwater. Maar eerst trachtte men nog in het begin van deze eeuw water uit de diepte der duinen op te pompen, in de me ning, dat daar nog een voorraad zoetwater zou zijn. Gedurende een aantal jaren leek dit een goede oplossing. De voorraad was echter niet zo groot als men verwachtte - en toen moest men toch overgaan tot het uitvoeren van de eerste plannen: infil tratie van rivierwater. In 1957 kwam de eerste pijpleiding gereed van Jutphaas aan de Lek naar het duingebied, in 1967 gevolgd door een tweede. 21

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 23