Jaarlijks wordt nu zo'n 55 miljoen kubieke meter rivierwater in de duinen achter Vogelenzang geïnfiltreerd. Dit water blijft gemiddeld drie maanden in de duinen en wordt hier via voor dit doel aangelegde drainage-leidingen vermengd met het in de duinen aanwezige zoete water, zodat het mogelijk is een vrijwel constante drinkwaterkwaliteit te bereiken. In 1989 kwam echter - na uitvoerig onderzoek - vast te staan, dat op veel plaatsen de water-erosie van de duinen sterker is dan de natuurlijke opbouw en afbraak door de wind. Op den duur kan zo veel van het reliëf van de duinen verdwij nen, wat ook weer negatieve gevolgen voor flora en fauna heeft Door de wateronttrekking daalde en daalt het grondwaterpeil voortdurend en de duinen worden droger en droger - ondanks de infiltratie van het Lekwater. Veel van de oorspronkelijke vegetatie is verdwenen en omdat typische "natte-duin" -vogels, zoals watersnip, tureluur, kemphaan en griet in het droge duin geen voedsel meer kunnen vinden, zijn ook zij verdwenen. Planten, die met hun wortels in natte grond moeten staan, zoals parnassia, rondbladig wintergroen en vele soorten wilde orchideeën, vindt men, tengevolge van de daling van de grond waterstand, nog maar zelden. Ook is door de waterwinning en de daling van het grondwater peil de penetratie van zoutwater groot - van nature ligt er n.l. een zout-waterbel onder het zoete water, dat lichter is dan het zoute. De waterwinbedr i j ven zijn zich van dit gevaar bewust en proberen daarom door het inpompen van rivierwater, het grondwaterpeil te verhogen. Deze infiltratie gebeurt ook, omdat het steeds moeilijker wordt het oppervlaktewater drink baar te maken. Tot een verbetering van de flora heeft dit alles tot op heden helaas niet geleid. Door de infiltratie van het vuile rivierwater, wordt ook het grondwater in de duinen vervuild - ondanks vèórreiniging van het rivierwater bij Jutphaas/NieuwegeinIn de Kennemerduinen experimenteert men met diepte-infiltratie om zo te bereiken, dat het grondwater peil weer stijgt en het natuurlijk evenwicht hersteld wordt. De gedachte achter dit alles is, dat het voorgezuiverde Lek water diep in de duinen geinf iltreerd wordt, waar het een buffervoorraad moet gaan vormen om zowel het opdringen van het zoute water tegen te gaan als om het grondwaterpeil te doen stijgen. Zo wil men bereiken dat het regenwater beter kan worden vastgehouden in de bovenste laag van de duinen. Als alles zo gebeurt als men hoopt, zal het natuurlijke evenwicht zich inderdaad weer herstellen en zullen de voedingsstoffen uit de duinbodem door het water worden opgenomen, waardoor ook de flora en bijbehorende fauna weer zullen opleven. L.v.E. Bronnen: Gem. Waterleidingen Amsterdam. Stichting Duinbehoud. A.M.G. Nierhoff, BloemendaalLanen en wegen, 1963. 22

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 24