HET NAALDENVELD In december 1905 werd, in een inmiddels verdwenen boerenwon ing aan het Munterslaantje tegenover het toenmalige café Thoolen, Arie van Schaagen geboren. Het gezin van Schaagen telde in totaal negen kinderen vijf jongens en vier meisjes. Vader van Schaagen had een paar koeien lopen en verdiende wat bij door het rijden van grond en mest voor de tuinen van de in aantal toenemende villa's rond de Zandvoorterweg. Bovendien trad hij regelmatig op als drij ver of knecht bij de jachtpartijen in "de Wildernis" van Aerdenhout, die direct achter de Oosterduinweg en het Munters laantje begon en bestond uit een ruig, dikwijls zeer nat terrein met lage begroeiing. Het jachtterrein behoorde in die tijd toe aan de heer van der Vliet van "Vaart en Duin" in Overveen. Pas rond 1915 begon men met de aanleg van wegen en de bouw van villa's ten westen van de Oosterduinweg. Tenslotte had vader van Schaagen nog een schillenwijk en de kinderen werden al jong ingeschakeld bij het ophalen van de schillen. Arie kan zich nog goed herinneren hoe hij als kleuter al meeliep achter vaders paard-en-wagen De kinderen van Schaagen gingen naar school in Overveen, naar de school van meester Hoekstra, de vader van de histori cus die de geschiedenis van Bloemendaal heeft beschreven. De school lag op de hoek van de Bloemendaalseweg en de Tetterode- weg op de plek waar later het Politiebureau gebouwd werd en waar nu binnenkort een supermarkt van Albert Heijn zal worden gevestigd. Arie en zijn vriendjes liepen destijds via het koeienpaadje en de Ramplaan naar school. Ondanks het feit dat ze dikwijls al ver vóór achten van huis gingen, kwamen ze regelmatig te laat op school Er was zoveel te zien en te beleven onderweg! Maar 's middags op de weg terug was er geen tijd om te treuzelen want thuis wachtten de koeien om gemolken te worden en de hulp van de jongens was daarbij onmisbaar. Na de lagere school, toen Arie 13 jaar oud was, ging hij naar oma Beusekom om te helpen op de boerderij. Oma woonde op de boerderij Sinnevelt gelegen op de grens van Bloemendaal en Santpoort. Tot aan zijn diensttijd bleef Arie bij oma Beuse kom. Zijn diensttijd, toen zes a acht maanden, bracht hij door op de vesting Naarden. Terug uit dienst werd Arie van Schaagen knecht bij Piet Verbruggen op de boerderij in het Naaldenveld. De boerderij was het eigendom van mejuffrouw van Wickevoort Crommelin van "Wildhoef" en werd gepacht door Verbruggen. Uit die tijd dateren de eerste contacten van Arie van Schaagen met de familie Reinders Folmer, sinds ±1930 rentmeester van Keetje Crommelin Door de steeds toenemende droogte in het Naaldenveld verliep het boerenbedrijf. Van Schaagen kan zich de tijd nog herin neren dat hij op de weilanden achter Marienweide in het water stond te hooien en dat de vele sloten rond en op Marienweide tot de rand vol water stonden. Maar de waterwinning bracht hier ingrijpende veranderingen te weeg en boer Verbruggen verhuisde naar de boerderij Veen en Duin en zijn knecht ging uiteraard mee. Maar van Schaagen ging nog dagelijks naar het Naaldenveld om de jonge koeien die nog altijd op Marienweide stonden van water te voorzien. Daar ontmoette hij zijn toekom stige vrouw Sophia Bernard, die als dienstmeisje in dienst 5

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 7