bewoners van Elswout in de loop der eeuwen voor de kinderen een gezicht kregen door middel van oude portretten. Het afgelopen jaar werd eerst de gemeente als geheel, met zijn typische langgerekte vorm en de vier kernen onder de loep genomen. Hiervoor kreeg Joan de kaart 1:10.000 van de gemeente ter beschikking. Daarna mocht één der kinderen met een dart pijltje op de kaart mikken. Het pijltje kwam bijvoorbeeld op de zeereep, de moestuin van "Woestduin"de afgebrande woning van Wethouder Geluk aan de Zeeweg of andere particuliere terreinen als De Wildernis naast Koningshof of het achterste deel van Wildhoef terecht. Dat was dan "hun plekje"! In de week tussen de eerste en tweede les was het hard werken voor Joan om zoveel mogelijk wetenswaardigs en illustratiemateriaal over "hun Plekje" te verzamelen. Steeds ondervond Joan veel medewerkerking van de eigenaars van "het plekje". De tweede les mochten de kinderen zelf ter plekke rondkijken. Daarbij ontdekten ze eens zowaar en antieke potscherven en een sleutel die waarschijnlijk van een geldkist afkomstig was. De kinderen voelden zich echte archeologen! Omdat dergelijke oudheidkundige vondsten zo tot de verbeelding blijken te spreken staat deze winter de geschiedenis van Zuid- Kennemerland rond het begin van de jaartelling en de vroege middeleeuwen op het programma. Op verzoek van de Jozefschool werd dit voorjaar smane met ouders en leerkrachten een uitgebreide speurtocht rond de school opgezet om de afscheidnemende 6e klassers nog eens goed te laten kijken naar de omgeving van hun school die door het afbreken van de kerk nu zo ingrijpend verandert. Als donateur van Ons Bloemendaal reageerde Joan op de oproep het Frans Halsmuseum en de Stichting Historisch Museum Zuid Kennemerland te helpen bij het voorbereiden van de tentoon stelling over "Textiel in Haarlem en Omgeving door de eeuwen heen". In de zomer van 1992 zal deze tentoonstelling in de Vleeshal gehouden worden. Naast al deze activiteiten zal Joan Patijn ook voor "Ons Bloemendaal" actief worden, zowel in het secretariaat als in de redactie van het tijdschrift. Met haar kennis en kunde zal ze in "Ons Bloemendaal" zeker op haar plaats zijn. We heten haar van harte welkom! HVVV Eén van de klasjes van Mevrouw Patijn bij "hun" plekje. In dit geval Belvédère in Overveen. 6

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 8