monumentenlijst. Dit resulteerde in het kortgeleden uitgekomen concept-register deel I: Bloemendaal/DuinlustparkHet is de bedoeling dat de geheel gemeente op dezelfde wijze wordt bewerkt. De provincie maakt op grond van de inventarisatie een selectie van die panden die in aanmerking komen voor plaatsing op de eigen provinciale monumentenlijst, waarvoor dan de provinciale monumentenverordening van toepassing wordt. Daar naast zal er een aantal objecten overblijven, waarbij sprake is van een bijzondere waarde en betekenis voor de gemeente Bloemendaal, dat op die gronden beschermd dient te worden, en wel via een gemeentelijke monumentenlijst en een gemeentelijke monumentenverordening Er is dus sprake van bescherming op drie niveaus, van rijks wege voor monumenten van landelijke betekenis, vanwege de provincie voor monumenten van regionale betekenis en van gemeentewege voor monumenten van plaatselijk belang. Vanzelf sprekend zijn de rijks- en provinciale monumenten ook van plaatselijke betekenis, maar zij hebben een extra waarde die daar nog bovenuit gaat. Bloemendaal en de gemeentelijke monumentenzorg. Bij het aanwijzen van gebouwen en historische structuren als monument doen zich talrijke problemen voor. Veel van deze problemen zijn in de loop van deze beschouwingen al aangege ven. Het lijkt nuttig ter afsluiting nog enige daarvan aan te stippen en dan toegespitst op Bloemendaal. In de eerste plaats de spanning' tussen behoud en ontwik kelingen op maatschappelijk terrein. Wat te doen met gebouwen die hun functie verliezen, het Marine-hospitaal en het sta tionnetje Vogelenzang, of te groot worden, zoals verschillende R.K. kerken in de gemeente? Wat te doen met de grote landgoe deren die niet langer meer door particulieren kunnen worden beheerd zoals Elswout, HartenlustSparrenheuvel, Belvédère? Wat te doen als dit probleem ook gaat spelen voor de vele grote villa's in deze omgeving'? Andere bestemmingen, zoals een kantoorbestemming, of splitsing tot meerdere wooneenheden kan een oplossing bieden. Maar ook het groen en de ruimte hebben hun eigen betekenis, spelen een belangrijke rol, zijn bepalend voor het eigen karakter van Bloemendaal. De waarde van veel Bloemendaalse monumenten, landgoederen en villa's, maar ook boerderijen en theekoepels, wordt voor een belangrijk deel mede bepaald door de open ruimte waarin zij gelegen zijn. De steeds verder gaande, soms sluipend voortschrijdende verkaveling van deze groene ruimten vormt een vaak niet onderkende aantasting en bedreiging van het landschappelijk karakter van onze gemeente. De grote waarde van kleinere objecten, die zo kenmerkend zijn voor deze regio, wordt dikwijls niet voldoende in het oog gehouden. Inrij-hekkenoprijlanen, afrasteringen van (sier)- smeedwerk, grenspalen, tuinhuisjes, bruggetjes, terrassen, trappen, stoepen, gevelstenen, w7ind- en zonnewijzers, tuin- vazen e.d. zijn essentiële onderdelen van de historische omgeving in deze streek. Om van de bomen nog maar niet te spreken Eenmaal overtuigd van de noodzaak om op gemeentelijk niveau een actief monumentenbeleid te voeren en dus ook een uitge breide gemeentelijke monumentenlijst op te stellen, komt het probleem aan de orde te bepalen welke criteria gehanteerd dienen te worden bij het aanwijzen van (gebouwde) objecten als 9

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 11