PROVINCIALE MONUMENTENZORG IN BLOEMENDAAL Sinds 1980 is de provincie betrokken bij de monumentenzorg in de gemeente Bloemendaalaanvankelijk door assistentie te verlenen bij het opstellen van een gemeentelijke monumenten lijst. In 1988 heeft de gemeente de provincie verzocht te onderzoeken of er panden op deze lijst stonden met een boven lokale bete kenis die in aanmerking konden komen voor provinciale bescher ming Dit onderzoek is door het bureau cultuur van de provincie verricht en aangevuld met eigen inventarisaties. Vanwege de grote hoeveelheid beschermenswaardige objecten in deze gemeente worden de beschermingsvoorstellen per deelgebied uitgewerkt. Begonnen is met de delen Bloemendaal en Duinlust park in het noorden van de gemeente, waarvan het concept- monumentenregister onlangs door Gedeputeerde Staten is goedge keurd Provinciale monumentenlijst De provincie Noord-Holland draagt de jongere bouwkundige monumenten een warm hart toe In 1980 stelden provinciale staten een monumentenverordening vast. Hiermee werd de mogelijkheid geopend objecten te plaat sen op een provinciale monumentenlijst. De noodzaak hiertoe werd onder meer ingegeven door het feit dat een groot deel van de zogenaamde Jongere Bouwkunst geen enkele vorm van bescherm ing genoot. Sinds 1961 zijn weliswaar door het rijk panden op de rijksmo numentenlijst geplaatst, maar deze lijst heeft voornamelijk betrekking op oudere bouwkunst van vóór 1850. Om er voor te zorgen dat ook uit de periode 1850-1940 belang rijke voorbeelden van bouwkunst behouden blijven is de provin cie in 1980 begonnen met inventariseren en selecteren, zowel per gemeente als per categorie, zoals kerken, raadhuizen, watertorens, sluizen en gemalen. Bij het selecteren worden verschillende, elkaar aanvullende criteria gehanteerd. Er wordt onderzocht of een object van architectuurhistorische betekenis is. Dat wil zeggen, of het als representatief voorbeeld kan worden beschouwd van een bepaalde architectuuropvatting, van een bepaald bouwtype of van het werk van een bepaalde architect. Daarnaast wordt gekeken naar de gaafheid van hoofdvorm en detaillering en naar de plaats van het object in de stads- of dorpsstructuur. Een pand kan ook van belang zijn als getui genis van een bepaalde culturele of sociaal-economische ont wikkeling. Een voorbeeld hiervan is de watertoren van Overveen die in 1988 is beschermd als gaaf bewaard gebleven element uit de geschiedenis van de drinkwatervoorziening in Noord-Holland (afb. 1). Inmiddels zijn in Noord-Holland 600 objecten op de provinciale monumentenlijst geplaatst. li

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 13