De procedure om tot bescherming te komen wordt door de provin cie zeer zorgvuldig tot uitvoering gebracht. Eigenaren en gemeentebestuur worden tijdig van het voornemen tot plaatsing op de hoogte gebracht en in de gelegenheid gesteld een mening daarover aan de provincie kenbaar te maken. Door het geven van de nodige voorlichting is gebleken dat eventuele bezwaren veelal weggenomen kunnen worden. Plaatsing op een monumentenlijst houdt in, dat er naar ge streefd wordt om in overleg met de eigenaar en de gemeente de objecten zo goed mogelijk voor de toekomst te behouden. Hierbij denken wij in het bijzonder aan de gemeentelijke dienst Bouw- en Woningtoezicht als belangrijk intermediair tussen eigenaar en de provincie. Er wordt niet van de eigenaar gevraagd om een monument geheel in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Wél is het noodzakelijk dat de eigenaar in het geval van een toekomstige verbouwing bij de provincie een vergunning aanvraagt. Plaatsing op de provinciale monumentenlijst betekent niet dat er aan een pand niets meer mag worden gewijzigd. De provincie wil een levend monumentenbeleid voeren, inpasbaar in deze tijd, waarbij rekening wordt gehouden met bijvoorbeeld huidige wooneisen of bedrijfsbelangen. Het vergunningenstelsel dient er voor dat eventuele wijzigingen zo worden aangebracht dat de monumentale waarde van het pand zo min mogelijk wordt ge schaad. Bij het opstellen van verbouwingsplannen kan advies worden gevraagd aan deskundigen werkzaam bij de sectie monu mentenzorg van het bureau cultuur. Vanaf het begin is gesteld, dat, indien objecten op een pro vinciale monumentenlijst worden geplaatst, de provincie een verantwoordelijkheid heeft ten opzichte van die monumenten. Daarom is de mogelijkheid gecreëerd voor eigenaren van provin ciale monumenten om bij restauratie een subsidie aan te vragen welke neerkomt op 30% van de subsidiabele kosten, dat wil zeggen, alleen die kosten die het gevolg zijn van restauratie werkzaamheden Sinds kort is voor alle provinciale monumenten ook een regel ing getroffen voor een bijdrage in onderhoudDoor regelmatig onderhoud kunnen ingrijpende en daardoor kostbare restauraties vaak worden voorkomen. Belangrijke assistentie hierin wordt verleend door de Monumen- tenwacht Noord-Holland. Eigenaren van een monument kunnen' daar lid van worden. Tegen betaling van f75,- per jaar komen res tauratiedeskundigen drie maal in de twee jaar het monument inspecteren en kleine mankementen repareren. Van al hun bevin dingen krijgt de eigenaar een uitvoerig inspectierapport. Villas De panden die zijn opgenomen in het concept-monumentenregister voor de deelgebieden Bloemendaal en Duinlustpark, en enkele objecten die al in een eerder stadium door de provincie in deze gemeente zijn beschermd, dateren alle uit de periode 1850-1940 en hebben voornamelijk betrekking op villa-architec tuur 12

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 14