Vóór 1850 bestond Bloemendaal uit een drietal dorpskernen: in het noorden Bloemendaal, vervolgens Overveen en in het zuiden Vogelenzang De dorpen werden van elkaar gescheiden door een uitgestrekt duingebied en weilanden met verspreid gelegen boerderijen. Vanaf de 17de eeuw werden delen van het landschap in gebruik genomen als 1innenblekerij of omgevormd tot buitenplaats voor rijke kooplui uit Amsterdam en Haarlem. Vanaf de tweede helft van de 19de eeuw werd het voor meer mensen mogelijk om buiten te wonen. De trek naar buiten werd gestimuleerd door de toename van welvaart, het volraken van de bestaande steden, de lage belasting in de gebieden buiten deze steden en een toenemende behoefte aan gezonde lucht. Door de aanleg van verschillende spoor- en tramlijnen met bijbehorende stations kon Bloemendaal zich tot woongebeid ontwikkelen, zowel voor renteniers en gepensioneerden, als voor forenzen die hun werk hadden in Amsterdam, Haarlem en de Zaanstreek De eerste villa's, die vanaf 1860 in Bloemendaal verrezen, werden verspreid geplaatst rondom de oude dorpskernen in de natuurrijke omgeving. Meestal waren dit grote witgepleisterde panden, zoals "Casa Nuova"thans "Casa Cameli") aan de Beks- laan in Vogelenzang (afb. 2). Toen steeds meer mensen buiten wilden wonen, werden door exploitatiemaatschappijen terreinen aangekocht en tot vil laparken omgevormd. Landschapsarchitecten werden in dienst genomen om aanleg van wegen, beplanting en verkaveling te ontwerpen VOGELENZANG, Huize Casa Nuova. Uitg II. J. de long. 4252. Afb.2 "Casa Nuova" te Vogelenzang, gebouwd omstreeks 1860. Ansichtkaart uit 1903 (Rijksarchief Haarlem). 13

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 15