Het oudste villapark in Bloemendaal is het Bloemendaalsche Parkin 1882 aangelegd op de voormalige buitenplaats De Rijp. Niet alleen het landschappelijk karakter van dit park is gaaf bewaard gebleven, maar ook de villabebouwing, ontstaan tussen 1883 en 1915. De eerste villa die in het Bloemendaalsche Park werd gebouwd is Parkweg 18 (afb. 3). We hebben hier te maken met het oudste villatype, ook wel schilderachtige villa genoemd. Een villa van grote afmeting, waarin de verticale lijn overheerst, vaak witgepleisterd en voorzien van een onregelmatige plattegrond. In deze plattegrond zijn naar Engels voorbeeld verschillende vertrekken voor verschillende functies onderscheiden, gegroe peerd rondom een grote hal (zie plattegrond van de villa Louise State, afb. 4). De Engelsen, die voorop gingen in de ontwikkeling van de villabouw, hechtten veel belang aan het scheppen van zoveel mogelijk wooncomfort. Zo werd de ligging van de vertrekken door de functie bepaald; de woonvertrekken werden op het zuiden gesitueerd, de dienstvertrekken op het noorden De oudste villa's hebben een gevarieerde opstand met erkers, serres, veranda's en balkons, dikwijls in donker gebeitst hout, om zoveel mogelijk aansluiting te krijgen met de omrin gende natuur. Het rustieke karakter is in dit geval versterkt door de ver overstekende daken met sierspanten ontleend aan de chalêtbouw Dergelijke villa's hadden dikwijls op het omringende terrein diverse dienstgebouwen, zoals stal, koetshuis en in dit geval een biljartkamer, tegenwoordig als woonhuis in gebruik (Park weg 18a, afb5 In het Bloemendaalsche Park zijn acht panden voor provinciale bescherming voorgedragen, in het naastgelegen villapark Duin en Daal vijf, waaronder drie villa's gebouwd door architect J.A.G. van der Steur. Zowel aan Duin en Daal, als aan het werk van Van der Steur wordt elders in dit tijdschrift aandacht besteed De ontwikkeling van de villabouw in Bloemendaal heeft zich tot op heden voortgezet. In tegenstelling tot het rijk is de provincie bij het beschermen niet gebonden aan de zogenaamde 50-jaren grens (dat wil zeggen, dat panden gebouwd na 1940 nog niet voor bescherming in aanmerking kunnen komen). Hierdoor was het mogelijk een villa uit 1950 op de provinciale monumen tenlijst te plaatsen (afb. 6). De bescherming van dit pand is in 1989 met voorrang in procedure gebracht, omdat het een ontwerp betreft van hoge kwaliteit. De villa, gelegen aan de Zwarteweg in Aerdenhout, is gebouwd door de bekende architect irB. Bijvoet, in samenwerking met prof. G.H.M. Holt. De architecten hebben bij deze villa een functionele indeling van de ruimte, voorzien van grote oppervlakten glas in stalen kozijnen, gecombineerd met een plastische gevelbehandeling met behulp van onregelmatige natuursteenblokken. In deze combina tie van functionalisme en het bewust nastreven van een es thetische werking hebben zij zich laten inspireren door het werk van de bekende Franse architect Le Corbusier. 14

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 16