LIEFLIJKHEID EN GROEN: VILLAPARK DUIN EN DAAL - Een overpeinzing n.a.v. Jannes de Haans boek over villapar ken in Nederland - In 1986 verscheen de nog steeds in de boekwinkel verkrijg bare studie van Jannes de Haan, Villaparken in Nederland. Een onderzoek aan de hand van het villapark Duin en Daal in Bloe- mendaal 1897-1940 (uitgeverij Schuyt Co, Haarlem). Zij was op het moment van verschijnen een van de eerste uitgebreide studies over een Nederlands villapark. Aan villaparken in ons land was tot dan toe maar weinig aandacht besteed bij archi tectuurhistorici, ongetwijfeld omdat men het villapark in de jaren '50 en '60 associeerde met behoudzucht en niet beant woordend aan de oplossing van de huisvestingsproblemen in de grote steden van na de Tweede Wereldoorlog. Toch vormde juist de ontwikkeling van het villapark met de bijbehorende archi tectuur en interieurkunst in de tweede helft van de 19e eeuw de grondslag voor vele ontwikkelingen in de moderne architec tuur en stadsplanning. Een van de negatieve aspecten van de bouw van villaparken was de leegloop van de steden door de rijkere bovenlaag die in de stad menig monumentaal pand aan zijn lot overliet. In het kielzog hiervan ontwikkelden vele steden in de jaren '30 van de 20e eeuw grote saneringsplannen ten behoeve van de aanleg van brede autowegen dwars door de oude centra. Na de Tweede Wereldoorlog werden in de meeste Nederlandse steden deze plannen voor een groot deel ten uitvoer gebracht. Zelfs een in onze ogen behoudend landhuisarchitect als Herman van der Kloot Meijburg, een van de grondleggers van het Openluchtmuseum in Arnhem, had in 1921 geen moeite de stad als volgt te zien: "Als de stad zal zijn geworden de plaats voor zakendoen en tijdelijk oponthoud, en het land het oord waar men zal wonen en leven, dan zal het beschavingspeil van de menschheid zeer aanmerkelijk stijgen en tal van wrijvingen die nu de menschen en de volkeren verdeelen, worden getemperd"! Een dergelijk eenvoudig cultuuroptimisme doet ons nu grim lachen, maar is niet los te zien van de opkomst van het feno meen villapark. Uit het boek van Jannes de Haan blijkt dat villapark Duin en Daal uit hetzelfde optimistische idee gebo ren is. Villaparken ontstonden in Engeland, het land dat als eerste en meest vooraanstaande moderne industrialiserende staat in de 19e eeuw geconfronteerd werd met de gevolgen van de toenemende fabrieksmatige productie. De in korte tijd explosief gegroeide steden met hun vuilbrakende fabriekspijpen werden haarden van cholera-epidemieën en andere ziektes. De door de industrialisatie snel rijk geworden en in aantal toegenomen leden van de middenklasse wilden dan ook graag de steden ontvluchten. In tegenstelling tot de oude adel, die naast een woning in de stad, een deel van het jaar in hun buitenhuizen op het land doorbracht en daar ook een belangrijk deel van de inkomsten uit verwierf, was de nieuwe middenklasse niet rijk genoeg om er twee huizen op na te houden. Als oplos sing schiepen handige zakenlieden een tuinstad of villapark even buiten de stad gelegen aan een goede spoorverbinding. De heer des huizes kon zo dagelijks heen en weer reizen tussen zijn werk in de stad en zijn "thuis", dat zich in een parkach- 17

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 19