In 1895 leverde hij, samen met de Haarlemse architect D.E.L. v.d. Arend, een ontwerp voor het 'Brongebouw' in het Frede- rikspark. Het betrof hier een soort kuuroord gevoed met mine raalwaterhoudend water dat van buiten de stad werd aangevoerd. Het brongebouw vormde een centraal element waar muziekuit voeringen plaatsvonden, bijeenkomsten werden gehouden en tal van andere activiteiten werden georganiseerd. Aan de goed bedoelde opzet van Haarlem een kuurplaats te maken kwam al spoedig na de bouw een eind. Het brongebouw deed nog lange tijd dienst voor allerleisoortige doeleinden. In 1930 kocht de stad Haarlem het inmiddels vervallen gebouw en een jaar later werd het gesloopt om plaats te maken voor het huidige sport- f ondsenbad Ook naar het Evangelisch Luthers Weeshuis aan het Westerhout- park zult u tervergeefs zoeken. Dit, in 1980 gesloopte, wees huis werd in 1905 naar ontwerp van J.A.G. van der Steur ge bouwd. Het gebouw werd opgetrokken in neo-Hollandse Renaissan cestijl met een mengeling van Art-Nouveau-elementenIn het interieur kwamen deze stijlkenmerken vooral tot uiting in de donkere houten betimmeringen. Vooral de hoofdingang was zeer de moeite waard. Hij ontwierp een tweede weeshuis in 1907, dit keer een Gere formeerd Weeshuis. Hiertoe was een prijsvraag opgesteld, waarvan de deelname uitsluitend was opengesteld voor architec ten uit Haarlem en omstreken. De eerste prijs, uit 22 inzen dingen, ging naar J.A.G. van der Steur. Jongens en meisjes werden strikt gescheiden gehouden waardoor een symmetrisch gebouw kon ontstaan. Vanzelfsprekend in Neo-Hollandse-Renais- sancestijl. Recent is dit complex onderverdeeld in appartemen ten met behoud van het exterieur. Al eerder, in 1903, had Van der Steur een prijsvraag gewonnen, dit keer een zogenaamde gevelwedstrijd, waarin per jaar een selectie werd gemaakt uit in dat jaar de best uitgevoerde ontwerpen. Het betrof een stadsvilla aan de Baan nr. 19 in Haarlem. Vrijstaande villa's naar zijn ontwerp werden buiten Haarlem gebouwd, in Bloemendaal en Aerdenhout. Dankzij de inventarisa tiewerkzaamheden voor de 'Advieslijst Monumentencommissie Bloemendaal, voor het Monumenten Inventarisatie Project, Concept-register Bloemendaal deel I en de publicatie van Jannes de Haan, Villaparken in Nederland is een goed inzicht ontstaan in het aantal producten van J.A.G. van der Steur in Bloemendaal. Onderstaande gegevens zijn dan ook daaraan ont leend. Zeker 10 objecten zijn van zijn hand, waarvan er inmid dels één is gesloopt (Hoge Duin en Daalseweg nr. 9 uit 1900). De volgende villa's zijn nog in Bloemendaal aanwezig. In 1900 ontstond een villa aan de Lage Duin en Daalseweg nr. 29, bekend als villa 'Dalhoeve'. Het was één van de eerste huizen die in Duin en Daal werden gebouwd. De Engelse landhuisbouw uit het eind van de 19de eeuw had grote invloed op de nederlandse landhuisbouw rond de eeuwwisseling. Ook Van der Steur ontkwam daaraan niet en de 25

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 27