VAN DE REDACTIE "Jonge Monumenten" vormen het thema van het voor U liggende nummer van "Ons Bloemendaal Reeds kort na de oprichting van de Stichting in 1977, maakte "Ons Bloemendaal", geholpen door vrijwilligers, een inven tarisatie van die gebouwen in de gemeente, die naar haar mening bescherming verdienden, maar die noch op de rijks-, noch op de provinciale monumentenlijst voorkwamen. We ontdek ten, dat het'voor 't grootste deel ging om gebouwen, ontstaan tussen 1850 en 1940. Jonge Monumenten noemt men deze tegen woordig. Gezien de stormachtige ontwikkeling, die de gemeente vooral tussen 1880 en het begin van de Tweede Wereldoorlog beleefde, is het duidelijk, dat er in deze categorie wel het één en ander te vinden is, dat het bewaren waard is en dat deze jonge monumenten in belangrijke mate het aanzicht van Bloemendaal bepalen. De inventarisatie leidde natuurlijk niet onmiddellijk tot gemeentelijke bescherming. De belangstelling voor de jongere bouwkunst kwam in het algemeen nog maar net op gang en in de gemeente bestond geen communis opinio over de te bewandelen weg. In 1990 is dat heel anders! Rijk, provincie en gemeente voeren ieder op eigen wijze beleid ten aanzien van deze jonge monumenten 14 november j.l. werden de eerste potentiële provinciale monumenten gepresenteerd aan de eigenaren en gemeentebestuur ders. Het leek de redactie nu een geschikt monument ook de lezers van "Ons Bloemendaal" hierover meer te vertellen nadat we twee jaar geleden het voor de gemeente zo typerende "Groen" belichtten. Het onderwerp is te breed om naar volledigheid te kunnen streven, desondanks hoopt de redactie U wat wijzer te kunnen maken en in ieder geval belangstelling te wekken voor deze jonge monumenten, die zozeer het aanzicht van Bloemendaal bepalen Wij vonden deskundigen op gebied van architectuurgeschiedenis bereid om een aantal facetten van de bouwkunst in Bloemendaal uit de periode 1880 tot 1940 te be lichten: ons bestuursl id mevrouw HSlagter-Wieringa geeft een overzicht van monumenten zorg in verleden en heden, mevrouw drsHeieen Pronk licht het ontstaan van de provinciale monumentenlijst toe en gaat in op een aantal door de provincie voor deze lijst geselecteerde panden. Drs.Freek Baars overweegt het verschijnsel "villapark" naar aanleiding van het in 1986 verschenen boek van Jannes de Haan "Villaparken in Nederland". Een drietal architecten,, wier bouwwerken in meerdere of mindere mate het aanzien van Bloemendaal bepalen, wordt tenslotte voor het voetlicht ge haald: Drs. JBUittenhout vertelt over de oudste van het drietal: Prof. ir J.A.G. van der Steur (1865-1945), die in Bloemendaal (en Haarlem) veel bouwde. De uit het Haarlems Dagblad welbekende architectuurhistoricus Drs.W.de Wagt be schrijft twee villa's van een ten onrechte onbekende archi tect, A.M.J. Sevenhuijsenterwijl Johan van Kempen ons waar devolle gegevens verschafte over zijn in 1984 overleden vader, de echt-Bloemendaalse architect H.W. van Kempen. Wij zijn de schrijvers bijzonder dankbaar voor hun bijdragen! 1

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 3