Zijn laatste villa in Bloeraendaalzover nu bekend is, ont stond aan de Bloemendaalseweg 169 op de plaats van de vroegere buitenplaats Vrede-oordHet huidige huis draagt dezelfde naam. Hier viel Van der Steur weer terug op zijn oude voor liefde voor de Hollandse Renaissance, zoals de combinatie van schoon metselwerk en natuursteen. Daarnaast zijn de uitge bouwde schoorstenen en de toepassing van veel houtwerk weer ontleend aan de Engelse landhuisstijl. Hier is J.A.G. van der Steur duidelijk een architect van rond de eeuwwisseling. Hij kiest uit stijlen die hem ter beschikking staan kenmerkende onderdelen en voegt die samen. Voor zover we nu van hem weten doet hij dat op bekwame en originele wijze wijze en kan hem klakkeloos overnemen niet verweten worden. Bekende werken van Van der Steur zijn vervolgens de stads schouwburg in Haarlem (1914-1918), het Vredespaleis in Den Haag (1907-1913) en de Ned. Hervormde Kerk in Schagen (1896- 1897). Alle opmerkelijke gebouwen met een even opmerkelijke bouw-geschiedenis. In 1914 werd J.A.G. van der Steur benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hoogeschool, afdeling Bouwkunde, in Delft en in 1917 tot gewoon hoogleraar. Vanaf 1918 was hij secretaris van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg en vanaf 1933 voorzitter. In zijn Haarlemse periode als architect en zijn Delftse als hoogleraar nam hij deel aan tal van com missies en juries. Na zijn ontslag als hoogleraar trok hij zich in 1935 terug in Oosterbeek. Op 20 september 1944 brandde zijn huis door oor logshandelingen tot de grond toe af en ging zijn gehele bezit verloren, inclusief zijn vakbibliotheek, schetsen, ontwerpen e d Op 7 februari 1945 overleed Prof. ir. J.A.G. van der Steur op de leeftijd van 79 jaar. In 1907 verscheen van zijn hand het boek "Oude Gebouwen in Haarlem" op initiatief van de Vereniging Haerlem. Dit nog steeds waardevolle werk was een eerste "monumenteninventarisa tie" van belangrijke gebouwen in Haarlem. De geschiedenis herhaalt zich. Nu is J.A.G. van der Steur zelf onderwerp van verschillende inventarisaties van bouwkunst uit zijn tijd en komen zijn uitgevoerde ontwerpen op een monumentenlijst te recht drs. J.B. Uittenhout stadsbouwhistoricus te Haarlem Villa 't Kopje aan de Hoge Duin en Daalseweg. Vroeger het internaat voor meisjes "'t Kopje" tot 1933. Deze villa werd in mei 1941 gesloopt. 28

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 30