Drie van die creaties van rond of uit de jaren dertig ver rezen binnen onze gemeentegrenzen. Allereerst het Jeugdhuis (thans Dorpshuis) uit 1929 aan de Donkerelaan (zie afb. 1), dat door allerlei ingrepen en aanpassingen door de tijden heen veel van zijn glans verloren heeft en inwendig bedorven is. Dan paviljoen "Het Ronde Huis" te Bloemendaal aan Zee uit 1933 (zie afb. 2), dat schuin tegenover het huidige restaurant "Les Pyramides" op de hoogste duintop heeft gelegen, maar tijdens de Duitse bezetting is afgebroken. Het werd, evenals de Zandvoortse watertoren (die men door middel van explosieven heeft laten "springen") als een te gemakkelijk herkenningspunt gezien voor de Engelse bommenwerpers. En ten derde kan het nabij station Overveen gelegen Politie bureau uit 1938 (zie afb. 3) als kenmerkend voor Van Kempens bouwstijl gelden. Hoewel sinds enige tijd als supermarkt in gebruik, heeft het uiterlijk nog heel veel van de oorspronke lijke toestand. Belangrijk voor Bloemendaal was voorts de door van Kempen geleide restauratie in 1936 van de toen driehonderd jaar oude Nederlands Hervormde Kerk, waarbij de authentieke - in de 19de eeuw verwijderde - glas-in-lood ramen opnieuw werden aange bracht. Vele restauraties onder zijn supervisie zouden volgen, met die van de Haarlemse Grote- of St. Bavokerk (voltooid in het jaar van zijn overlijden) als hoogtepunt. H.W. van Kempen, die eveneens een vruchtbaar componist was (o.a. van 31-toonsmuziek in samenwerking met Teylers natuur kundige prof. Adriaan Fokker), bouwde villa's, scholen, ker ken, verpleeghuizen, boerderijen en fabrieken in heel Neder land, in Zwitserland en in Zweden. Zijn nagedachtenis is in onze gemeente geëerd met het benoe men van een woonerf tot Van Kempenhof. Villa Rosenhaghe, Midden Duin en Daalsweg 25 35

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 37