Verder vragen wij Uw aandacht voor een lezing over de archi tect Holt, waarover meer, elders in dit nummer. Zoals gewoonlijk ontbreekt ook de rubriek en niet. Rest ons nog U, lezers van "Ons Blo^mendaal" uit naam van het bestuur alle goeds voor 1991 toe te wensen! Nogmaals: "de Pui van Denijs"... Tot ongeveer 1980 sierde deze pui de winkels van banketbak kerij Denijs en sigarenmagazijn Muller, (n.b. in het zomernum mer 1990 publiceerden wij de herinneringen van mevrouw Denijs uit de hongerwinter 1944-'45). Na vertrek van Muller en Denijs kocht de Rabobank het pand, dat zo bouwvallig bleek te zijn, dat afbraak en nieuwbouw de enig afdoende maatregel was. Voor de pui was bij de nieuwbouw geen plaats. Wat tijdens de sloop onbeschadigd bleef mocht onze stichting "om niet" meenemen. De onderdelen werden ondergebracht bij één van onze bestuursleden met de bedoeling er een plaats voor te vinden, zo, dat zoveel mogelijk Bloemendalers er plezier aan konden beleven. Tot nu toe is dat helaas nog niet gelukt. Aangezien de bewaarder de opslagruimte na zoveel jaren gastvrijheid voor andere zaken wil gebruiken en de bouwonderdelen er zo ook niet beter op worden, doen wij nogmaals een beroep op U- contribuanten - om met suggesties voor een zinvolle bestemming te komen. Velen zullen zich niet (meer) precies herinneren hoe deze pui er ook al weer uitziet. Daarom plaatsen we hierbij een foto. De twee ovale ramen zij gevat in houtsnijwerk; de consoles en de guirlandes op de beide losse balken zijn gemaakt van een mengsel van houtpulp, gips en vezels en beslist niet meer geschikt om aan weer en wind te worden blootgesteld. De onder delen moeten flink gerestaureerd worden, zijn zeker geen museumstukken, maar toch veel te aardig om er niet ergens in de gemeente een goed plaatsje voor te zoeken. Het bestuur houdt zich ten zeerste aanbevolen voor ideeën! Tel: 276899 (omstreeks 18.00 uur). Van de heer W.Burggraaf sr kregen we naar aanleiding van de openstelling van de boerderij van Elswout tijdens de laatste Open Monumentendag een aardige toelichting op zijn vroegere werk als keurmeester van de (v.m.Keuringsdienst van Waren in Haarlem: Nog steeds is het de taak der keurmeesters alle plaatsen te controleren, waar eet- en drinkwaren en non-food artikelen, vallend onder de warenwet, worden bereid, verwerkt, vervaardigd, opgeslagen of verhandeld. De keurmeester komt in winkels, restaurants, snackbars, automatieken, markten, ker missen, in fabrieken, bij handelaars, maar ook op boerderijen. Hij moet kennis van zaken hebben, maar ook goed kunnen kijken, proeven, ruiken en voelen. Hygiëne is een belangrijk punt bij de beoordeling. De keurmeester mag monsters nemen, die in het laboratorium van de Dienst worden onderzocht. Ook de "modelboerderij" van Elswout viel onder de warenwet. Het was één van de weinige boerderijen in Nederland, waar rauwe melk, gebotteld in eigen flessen mocht worden verhan deld, zonder dat deze melk eerst naar de fabriek ging. Omdat verontreiniging door b.v. ziekte der koeien toch nooit hele maal uitgesloten was, eiste de Keuringsdienst, dat de melk wel gepasteuriseerd werd. Het pasteuriseren gebeurde tot ongeveer 1970 op de boerderij: de melk werd in tevoren gereinigde en 2

Ons Bloemendaal | 1990 | | pagina 4