PLUS MIN Doorsnede van een ijs kelder, gelijkend op die van "De Rijp", In "Bos' zakgids voor het hotel- restaurant en banketbak kersbedrijf" staat voor het jaar 1900 bijvoorbeeld de "Bombe glacée nouveau siècle" vermeld: "een sierlijk ijsgerecht van vanille-ijs, kirschwater, geconfijte kersen, room, poeder suiker. Rondom een band van getrokken suiker, waarop met garneersuiker "Prospérité" (voorspoed)"! Wie verzint er wat voor het jaar 2000?? (Illustraties uit Larousse Ménager, 1928 en Larousse Gastrono- mique1938). Verschenen: Monumentenpublicatie "Watertorens in Noord-Hol land" Sinds 1980, het jaar waarin het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland een eigen monumentenverordening vaststelde, voert de provincie een actief bescherrningsbeleidDe aandacht gaat daarbij vooral uit naar de jongere bouwkunst en voorbeelden die de geschiedenis van bedrijf en techniek tastbaar maken. Naast gebouwen uit het agrarisch bedrijf worden waterstaat kundige werken en fabrieksgebouwen beschermd, net zo goed als verdedigingswerken, kerkgebouwen en de vele facetten van wooncultuur. Ook watertorens maken in dit beeld een bepalend onderdeel van de gebouwde omgeving uit. Het resultaat is de provinciale monumentenlijst die als serie in delen wordt gepubliceerd. Het feit, dat de gemeente keer op keer illegaal uitgevoerde bouw- of graafactivieiten achteraf door het afgeven van een vergunning legaliseert. "Ons Bloemendaal" stuurde hierover een brief aan de Gemeenteraad en sprak zijn verontrusting uit over de gevolgde handelwijze, die niet alleen tot rechtsongelijk heid kan leiden, maar ook voor sluipend aftakeling van de schoonheid in de gemeente. 17

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 18