Sectie Monumenten. Het achter ons liggende jaar werd bepaald door een reeks belangrijke ontwikkelingen, waarbij monumenten betrokken waren In de eerste plaats de definitieve goedkeuring voor de bouw van de woontorens in het z.g. Bispinck Park op het terrein van de buitenplaats "Sparrenheuvel". De Stichting blijft het betreuren dat het project toch in de geplande vorm wordt uitgevoerd, hetgeen o.i. een aantasting van de ter plaatse gelegen rijksmonumenten tot gevolg heeft, niet alleen visueel, maar, naar wij thans vrezen, mogelijk ook door veranderingen in het grondwaterpeil. Bovendien is het enigszins bitter te moeten constateren dat de verkoop van de zo nodig geachte appartementen zó moeizaam verloopt dat wijziging van de oor spronkelijke plannen nodig blijkt te zijn. Een tweede belangrijke gebeurtenis was het opheffen van het Marine Hospitaal in juni j.l., waardoor het grote gebouw leeg kwam te staan. Voorlopig is het nog volstrekt onzeker wat ermee gebeuren zal nu de Hogeschool Haarlem eigenaar is gewor den. De Stichting "Ons Bloemendaal" heeft, na overleg met landschapsdeskundige Dr. Lucia Albers, haar visie over de plannen op het terrein van het voormalige Hospitaal, waarbij ook de villa Tetterode met omliggend terrein is betrokken, aan het gemeentebestuur gestuurd. Daarin wordt gepleit voor een oplossing met behoud van het zeer degelijk gebouwde pand èn voor behoud van de belangrijkste onderdelen van de zeer inter essante tuinen, zowel die van het Hospitaal als die van de villa Tetterode. De villa zelf blijkt helaas zo ernstig ver zakt dat behoud niet haalbaar lijkt. Eveneens in Overveen wordt binnenkort de sluiting van Stoops Bad een feit. Renovatie van het zwembad zou een dermate kost bare zaak worden dat een verantwoorde exploitatie in de toe komst niet mogelijk is, zeker niet nu het CIOS, voor wat de zwemactiviteiten betreft, naar elders is verhuisd. Gedacht wordt aan woningbouw ter plaatse met behoud van het voorste gedeelte van het gebouw, dat voor het aanzien van het plein van zoveel betekenis is. Wij zullen de ontwikkelingen en plannen blijven volgen. Op "Elswoutheeft de Zocherschool het grote Huis verlaten. Staatsbosbeheer staat nu voor het probleem een andere bestemm ing te zoeken voor het hoofdgebouw, die strookt met het karak ter van het landgoed èn geen extra verkeer aantrektGeen eenvoudige opgave! Een positieve ontwikkeling is de dit jaar afgekondigde definitieve plaatsing op de Rijksmonumentenlijst van het gehele landgoed inclusief de Elswoutslaan Een belangrijke ontwikkeling op het terrein van de monumenten zorg is de nationale inventarisatie van de bouwkunst na 1850. In het kader van deze inventarisatie heeft de Provincie kort geleden de gemeente Bloemendaal doorgelicht. Deze inventarisa tie resulteerde al in de aanwijzing van een aantal panden in het Duinlustpark en het dorp Bloemendaal als provinciaal monumentHet overige deel van de gemeente zal op dezelfde wijze worden bekeken en eventuele aanwijzingen volgen nog dit voorjaar 6

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 7