Sectie "Groen" In de samenstelling van de sectie "Groen" kwam in 1990 geen wijziging. Wederom werd mevrouw Van Voorst Vader bijgestaan door mevrouw C. van Vrede-van der Hoeven en de heren W.Brack- man, G.A.F. Gisolf, L.J.A. Klinkenberg en J.A. van Steyn. Intensief werd er overlegd over het project "Inventarisatie gemeentelijke monumentale bomen"Het idee om dit soort bomen te inventariseren, werd geboren naar aanleiding van het door de Bomenstichting te Utrecht in 1990 afgesloten landelijk project inventarisatie van "monumentale bomen" In "Ons Bloemendaal" no. 2, 1990 kondigden wij een en ander reeds aan. Het was ons namelijk opgevallen, dat op de lijst van de Bomenstichting slechts zeer weinig "rijksmonumentale" bomen in onze gemeente voorkomen, terwijl Bloemendaal, van noord tot zuid toch een buitengewoon boomrijke indruk maakt. Zijn deze bomen dan niet de moeite waard? Zeker wel, maar de Bomenstichting stelt, evenals de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg dit voor gebouwen doet, strenge eisen en neemt slechts bomen van landelijk belang op. De sectie "Groen" van "Ons Bloemendaal" is echter van mening, dat er in de gemeente zeer veel bomen zijn, die dan misschien niet van landelijk belang, maar toch wel zo beeldbepalend zijn, dat ze niet zomaar mogen verdwijnen. Een inventarisatie is dan zinvol, niet omdat er nooit een boom gekapt zou mogen worden, wel om te weten hoe veel waarde een bepaalde boom voor het aanzien van de gemeente heeft. Overigens zijn alle bomen via de gemeentelijke kap- verordening, waaraan goed de hand gehouden wordt, redelijk beschermd. Maar er zijn toch steeds bedreigingen, door bij voorbeeld bouwplannen en dan is een inventarisatie van beeld bepalende bomen zeer nuttig om te beoordelen wat de gevolgen van eventuele ingrepen zullen zijn. Daar ook het Haarlems Dagblad en de Bloemendaalse Courant reeds aandacht besteedden aan dit project, kregen we al direct verscheidene reacties van donateurs en belangstellenden, die ons attent maakten op kandidaten voor de lijst. Wij konden echter niet zomaar aan de gang. Hoewel we de lan delijke inventarisatie ten voorbeeld namen, bleek bij nader inzien dat de werkwijze daarvan niet klakkeloos geïmiteerd kon worden. Ettelijke vergaderingen werden dan ook besteed aan het definiëren van criteria waaraan naar onze mening een boom van lokaal belang moet voldoen. Niet leeftijd en omvang waren de enige criteria, de belangrijkste eis is dat een - misschien wel jonge - boom beeldbepalend is voor zijn omgeving en door zijn aanwezigheid, ook in de toekomst, bijdraagt tot de schoonheid van de plaats waar hij staat. Het ontwerpen van een formulier om een en ander zo efficiënt en overzichtelijk mogelijk vast te leggen, kostte nogal wat ti jd De gemeente heeft al een inventarisatie gemaakt van haar eigen bomenbezit, zodat "Ons Bloemendaal" zich "slechts" met bomen op particulier terrein hoeft bezig te houden. Dan doet zich echter direct het probleem voor van het zich bemoeien met andermans eigendom. Dit willen wij zo min mogelijk. Wij hebben ons dan ook de beperking opgelegd alleen bomen op te nemen, die vanaf de openbare weg zichtbaar zijn, tenzij natuurlijk een eigenaar zelf een niet zichtbare boom, bijvoorbeeld in een achtertuin, graag op de lijst wil hebben. 8

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 9