steeds niet verder gebracht dan Het Ronde Huis (het paviljoen uit 1933 van de architect H.W. van Kempen), een leelijk poli- tiegebouwtje en nog leelijker zonnebaden. Bloemendaal met een aantrekkelijk zeestrand, Bloemendaal met een bosch- en duinbad Bloemendaal opnieuw lustoord voor Amsterdam en Haarlem, is werkelijk zulk een niet te verwezenlijken droom beeld?" Na afwijzing van de eerste plannen besloot de gemeente zich te concentreren op de bebouwing van de Kop van de Zeeweg. Per slot van rekening trok niet iedereen naar Zandvoort en werd ook het Bloemendaalse strand massaal bezocht. In een poging de "thans in het badseizoen zeer onordelijke toestanden" (zo vond men het venten langs de Zeeweg ongewenst), werden er verschil lende plannen ontwikkeld. De plannen die bewaard zijn in het gemeente-archief van Bloemendaal bevatten verschillende plat tegronden voor een mogelijke bebouwing ontworpen door Publieke Werken en twee particuliere architecten, H.C. van Nes uit Apeldoorn en Auke Komter, woonachtig in Overveen en aanhanger van de Nieuwe Zakelijkheid in de architectuur. Foto maquette met het totaaloverzicht van de wandelpier met de twee paviljoens. Op de ideeën van Komter na, gaan de plannen uit van een groot, symmetrisch plein met bebouwing aan de noordzijde van het punt waar de Zeeweg evenwijdig langs het strand afbuigt. De gemeente wilde het idee van een eigen badplaats niet direct laten varen. In de pogingen een grote fietsenstalling, een politiepost, een badhotel, winkelgallerijvilla's en weekend huisjes "tot een aesthetisch aanvaardbaar geheel te vereeni gen", kwam men tot een bouwwerk met een frontlengte van 340 meter aan de zeezijde. Rondom stonden villa's gegroepeerd in de duinen. Slechts één bewaarde schets van een dwarsdoorsnede van het hotel met winkelgallerijen (uit 1935) geeft aan hoe men de vormgeving van het geheel had gedacht. Met meerdere verdiepingen daalde het gebouw naar het strand af. Door de toepassing van lage schilddaken met overstekende daklijsten zoals bij het paviljoen Het Ronde Huis en in navolging van de Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright, werd getracht de hoogte van het geheel te beperken. Van een geheel andere aard waren de plannen van Auke Komter. Het nummer van 20 juli 1935 van De 8 en Opbouw, het architec tuurblad voor aanhangers van de Nieuwe Zakelijkheid, was geheel gewijd aan zijn ideeën voor een Bloemendaal aan Zee. Toen hij in 1933 van de gemeentelijke plannen hoorde, was hij begonnen met het maken van plannen en de bouw van een maquet- 11

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 12