voortdurend ververst werd zou tevens het bezwaar ondervangen, "dat men tot dusverre ongaarne de schoolkinderen van minder gegoeden (dus minder goed gewassenen! HvVVtoeliet". Graichen had berekend dat er in Bloemendaal en Haarlem resp. 1000 en 8500 schoolkinderen in aanmerking kwamen voor zwemonderricht. Er was dus een voldoend aantal klanten te verwachten. Graichen - voorzitter van de Bond van Vrije Liberalen - vond nl wel, dat de inrichting in den allereersten plaats" moest vol doen aan een economen opzet". De vestigingsplaats moest dus zo dicht mogelijk bij Haarlem en openbaar vervoer zijn. Welnu, Graichen had zich reeds voorzien van een terrein aan de Wilhelminalaan (voor zover na te gaan het stukje doodlo pende weg tussen Stoop's Bad en het Kennemer Lyceum) "groot 2000 m2 voor f. 7600.-. Voor de bouw van het geheel meende hij in totaal f85000-nodig te hebben. Hij dacht aan de opricht ing van een vennootschap met een kapitaal van f.90.000.-. Bij jaarlijkse uitgaven van f.20.000,-, afschrijvingen van f.3500.- en ontvangsten van f.35.000.- berekende hij een mogelijk dividend van 6%, terwijl er voor tantièmes en bonus sen nog een bedrag van f.4200.- zou resteren. Wanneer men bedenkt, dat vóór de Eerste Wereldoorlog een geschoold ar beider f.6.- a f.7.- per week verdiende, lijkt dit een gezonde financiële opzet. Graichen besloot zijn brief met de aanbeveling: "wasschen is goed, baden is beter, zwemmen het best" en zal zeer benieuwd geweest zijn naar het antwoord van B en W. Dit antwoord ontving hij in ieder geval niet schriftelijk in 1914. Bij de uitgaande post van B en W uit dat jaar is niet één brief daarover te vinden. Overigens is het wel begrijpelijk, dat het gemeentebestuur het bouwen van een overdekt zwembad niet als zijn eerste verant woordelijkheid zag. In 1914 behoorde dit nog geenszins tot de taak van de overheid. Veeleer werd zoiets toen door particu lier initiatief tot stand gebracht. De zwemzaal van Stoop's Bad, zojuist voor deze dag schoon gemaakt. 25 april 1991. 14

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 15