DE 5e LANDELIJKE MONUMENTENDAG Evenals in voorgaande jaren hebben wij ons als bestuur van de Stichting Ons Bloemendaal bereid verklaard de organisatie van de Open Monumentendag op ons te nemen, en evenals bij vorige gelegenheden doen wij dat in samenwerking met en financieel gesteund door de gemeente. Na de foto-puzzle, de bustocht, de wandeling door de Voorbuurt en de happening op "Elswout" leek het een goed idee het eerste lustrum van de Landelijke Open Monumentendagen te vieren in het oudste dorp van de gemeente, in Vogelenzang. Al te dikwijls lijkt het of dit dorp in het uiterste zuiden van Bloemendaal "er maar zo'n beetje bijhangt" en dat terwijl er zoveel te zien en zoveel te genieten valt. Het ruime plein vóir de R.K. Kerk zal op zaterdag 14 septem ber, de landelijke Open Monumentendag van 10.00 uur 's morgens tot 16.00 uur 's middags het centrale punt zijn. Daar wordt in de ontmoetingsruimte van de Kerk, het houten gebouwtje gelegen aan de linkerkant van het plein, een doorlopende video-voorstelling gegeven, samengesteld uit oude prentbrief kaarten, waarin een beeld wordt opgeroepen van Vogelenzang gedurende de eeuwwisseling. Op het plein begint en eindigt ook de wandel- en fietsroute. Een route-kaartje en een boekje met informatie over al datgene wat U op uw tocht tegenkomt zijn in diezelfde ontmoetingsruimte te verkrijgen. Het boekje, speciaal voor deze gelegenheid samengesteld is van eenzelfde opzet en uitvoering als de deeltjes over de Voor- buurt en Elswout. De fraaie R.K. kerk zal gedurende de gehele dag open zijn en goed-geinformeerde rondleiders uit Vogelenzang zijn gaarne bereid alles over hun interessante kerk te vertellen. Het ligt in de bedoeling op deze dag meerdere malen een spe ciale bus te laten rijden van Bloemendaal, via Overveen en Aerdenhout naar Vogelenzang en terug, zodat alle -inwoners van de gemeente in staat gesteld worden eens wat uitgebreider rond te kijken in Vogelenzang. Bijzonderheden over deze busritten, zoals vertrek-tijden en halte-plaatsen vindt U elders in dit blad. Enkele voorbeelden van wat er zoal te zien is in Vogelenzang. Behalve de al genoemde R.K. kerk, gebouwd naar een ontwerp van architect Molkenboer, dezelfde die ook de kerk in Overveen op zijn naam heeft staan, is er nog heel wat meer te zien en te ontdekken. Zoals het oude, inmiddels tot woonhuis verbouwde naai- en breischooltje, gelegen aan het voormalige Dorpsplein, verdwenen door verlegging van het tracé van de Vogelenzangse- weg. De oude huisjes aan de Graaf Florislaan, vroeger aan datzelfde Dorpsplein gelegen, waar op nummer 2 de in ere herstelde cacao-reclame nog herinnert aan de tijd dat hier de dorpskruidenier gevestigd was. Maar ook de "ambtswoning" van veldwachter Lokerse, met aan gebouwd cachot en de plek waar de eerste R.K. begraafplaats 10

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 11