lag, de oudste in de wijde omgeving waar zelfs gelovigen uit het grote Haarlem hun laatste rustplaats vonden. Bij de laan die toegang geeft tot de nieuwste woonwijk, Voge lenzang-Oost, staat een bijzondere bank, de Aad Lagendijk- bank, opgedragen aan de oudste inwoner die zolang zijn dorp heeft vertegenwoordigd in de gemeenteraad van Bloemendaal. Dicht daarbij in de buurt is voor de goede opmerker een stook huis je-met-schoorsteen te zien, dat herinnert aan de tijd dat hier de kassen van de moestuin van het inmiddels verdwenen buiten "Duinzicht" lagen. Even verder aan de Vogelenzangseweg staat de oude Openbare Lagere School, waar meester Schijvenaar van 1806 tot 1862 de Vogelenzangse jeugd van toen leerde lezen, schrijven en reke nen. De Vogelenzangers waren de eersten in ons land die na 1795 gebruik maakten van het toen verleende recht een eigen Openbare School te stichten. Op de hoek van de Bekslaan ligt de witte villa, Casa Carmeli, met de fraaie veranda en het leuke torentje. Sinds 1946 waren hier de zusters Carmelitessenmaar ooit werd het huis gebouwd als zomerverblijf voor Willem van der Vliet, familielid van de Borski's van "Elswout". Aan het eind van de Bekslaan bij de Leidsevaart ligt het bekende stationnetje, het oudste station van de gemeente. Het is een aandachtige beschouwing meer dan waard o.m. vanwege het overal toegepaste houten sierwerk. Aan het andere uiteinde van de (kleine) Bekslaan liggen de buitenplaatsen "Teylingerbosch" en het "Huis te Vogelenzang", thans eigendom van dezelfde eigenaar, maar elk met zijn eigen interessante voorgeschiedenis. Vlakbij deze indrukwekkende behuizingen, aan de andere kant van de prachtige boomgaard met zijn historische tuinmuur liggen de z.g. Vogelenzangse "kip penhokken", arbeiderswoningen uit vroeger tijd. In de dertiger jaren woonden hier nog enige gezinnen, thans bieden zij onder dak aan één persoon. Tussen het "Huis te Vogelenzang" en de R.K. Kerk liggen twee 17e eeuwse boerderijen. De één goed onderhouden omgeven door een mooie tuin, in gebruik als woonhuis, de ander tot voor kort nog in bedrijf, zichtbaar oud en enigszins verwaarloosd, maar zeer schilderachtig. De bejaarde pacht-boer, die nog op de boerderij woont, is graag bereid de geïnteresseerde bezoe ker op zijn erf te laten rondkijken. Door de weilanden achter de boerderijen loopt het z.g. Kerke- padbereikbaar via een klaphekje. Het pad komt uit op het kerkhof met zijn fraai versierde smeedijzeren hek. Het uit zicht op de kerk over het weiland is nog altijd van een onge repte landelijkheid die uit vroeger eeuwen lijkt te stammen. De gedachte dat hier mogelijk binnenkort een brede verkeersweg zal lopen is moeilijk te aanvaarden. Behalve de vele in Vogelenzang zelf te genieten zaken, in al hun gevarieerdheid, is er ook in de directe omgeving van het dorp veel te zien. Een fietstocht brengt U door Vinkenduin" "Woestduin" en "Leyduin", waar èn op landschappelijk èn op historisch gebied zeer veel te zien is. Natuurlijk is de tocht 4

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 5