Naar verwachting wordt de eerste stap uitgevoerd in 1994 als een diepinfiltratie- projekt voor vervangende waterlevering zorgt. Uitvoering van de tweede stap zal omstreeks 1998 plaatsvinden. Gevolgen voor Bloemendaal. Naast de verwachte terugkeer van duinmeren en natte duinvalleien in het duingebied zelf, zullen daarbuiten de oude duinbeken en duinrellen zich weer voor een deel kunnen herstellen. Nu vinden we levende resten van deze wateren eigenlijk alleen nog maar bij Driehuis en in Middenduin. Doordat de afvoer van uit het duin naar het poldergebied stromend grondwater wordt vergroot zal meer water in de beken, rellen en andere open wateren van Bloemendaal terecht komen. Dit betekent niet dat het peil in bijvoorbeeld het meertje van Caprera omhoog gaat (maar wel dat dit minder vaak laag komt te staan), omdat dit zoals de meeste wateren in de binnenduinrand door middel van een afvoer een beheerst peil heeft. Deze grotere afvoer kan wel worden benut om oude duinbeken en -rellen te herstellen dan wel om nieuwe te creëren. De provincie en het Rijk kennen hiertoe subsidie-mogelijkheden. Het weer in ere herstellen van het duinrellen-systeem kan mogelijk ook een rol spelen bij het bestrijden van wateroverlast in de binnenduinrand. In hoeverre de vermindering van de grondwaterwinning tot grondwateroverlast in de bebouwing langs de duinen kan leiden is nog niet helemaal duidelijk. Uit het onderzoek voor het Grondwaterplan bleek dat de eerste stap van vermindering niet leidt tot een merkbare invloed in de bebouwing van Bloemendaal. Dit laat zich ook wel verklaren: het uitvoeren van de eerste stap komt ongeveer neer op een terug keer naar de toestand zoals die in het begin van de zestiger jaren bestond. Aan gezien de afwatering in de binnenduinrand sindsdien nauwelijks gewijzigd is, mag aangenomen worden dat bebouwing die er toen niet gevoelig voor was, nu ook geen 9

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 10