last zal krijgen. Dat er in de huidige situatie (nu er nog niet verminderd is in de duinen) toch in sommige delen van Bloemendaal grondwateroverlast optreedt, is waarschijnlijk het gevolg van het gebruik van minder goed doorlatende ophoog- grond in het verleden, in kombinatie met vervanging van oude drainerende riolering door nieuwe dichte. De gemeente doet er dan ook goed aan om overal waar riolen worden vervangen tevens drainage aan te leggen, die afwatert op de open wateren. De invloed van de tweede stap van vermindering zal groter zijn. Om dit te kunnen voorspellen en aan te kunnen geven of en waar aanvullende maatregelen, zoals drainage, aanleg rellen e.d., nodig zullen zijn, is door de provincie samen met de gemeente en het waterleidingbedrijf een grondwatermeetnet aangelegd. Met name in de gebieden die gevoelig zijn voor overlast of betrekkelijk recent zijn bebouwd, zijn meetpunten geplaatst. In dit meetnet wordt sinds 1989 iedere twee weken de grondwaterstand waargenomen. De eerste resultaten lijken uit te wijzen dat het bebouwde gebied langs de binnenduinrand en het duingebied zelf geheel verschil lend reageren, zowel op veranderingen in de omvang van de winning in de duinen, als op klimaatsinvloeden zoals natte winters. Al met al kan gezegd worden dat, mochten er onverhoopt toch wateroverlastproble- men optreden, deze goed ter plaatse kunnen worden bestreden en dat de natuur in Bloemendaal en omgeving er in de komende jaren flink beter van wordt. N.E.G. Oei en P.W. Veel, Dienst Milieu en Water, Provincie Noord-Holland. Grondwater Peilbuis Mariënweide, 4 juli 1990. Foto: Piet Veel. 10

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 11