gezicht van een diplomaat. Wel wat stijf in 't begin maar later werd hij beter'. In 1894 was het al: 'jolige, hartelijke, verstandige vent'. Toen verhuisde Bauer naar Loosduinen en nam intrek bij de heer Schrijver, die een buitenhuis annex hotelletje bezat. Op precies dezelfde plek had Breitner van 1884 tot en met 1886 zijn atelier gehad. Iets verderop hadden Jan Toorop en zijn vrouw van 1892 tot 1895 hun domi cilie. In 1896 verhuisde Bauer naar Bussum, niet vreemd als we de familiecontacten met Van Eeden weten. Ondertussen werkte hij aan zijn enorme oeuvre. Marius Bauer naar een aquarel van zijn vrouw J. Bauer-Stumpff1926. Een voorbeeld van goede smaak In 1901 kreeg Bauer opdracht tableaux te ontwerpen voor het nationale feest ter gelegenheid van het huwelijk van Koningin Wilhelmina, waarbij de geschiedenis van Salomé in beeld moest worden gebracht. De Amsterdamse schilderes Jo Stumpff was één van zijn medewerksters. In 1902 trouwde Bauer met haar en samen betrokken zij Villa Stamboel in Aerdenhout, die zijn broer een jaar eerder voor hem, zijn zuster Suze en zijn moeder had ontworpen. Lizzy Ansingh, collega van Jo Stumpff, geeft in de 'Dameskroniek' een beschrijving van het kunstenaarsechtpaar en hun huis: 'Toen de vriendinnen jong waren, 18, 19, hoogstens 23 jaar, toen was daar een, modieuzer gekleed, eleganter dan de anderen, gefêteerd. Zij heette Jo en trouwde later den schilder Bauer, die toen al beroemd was. Dit wras een gebeurtenis in den kring der schilderessen. Nu was er niet alleen Jo, er waren: de Bauers. Zij 21

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 22