meer spontaan, vluchtig opgezette schetsen dan doorwerkte schilderijen. Maar in zijn beste jaren werkte hij aan zijn schilderijen soms héél lang, voortdurend veran derend, soms de hele conceptie wijzigend; dan krabde hij een scv erij af, zodat de vloer van zijn schildersatelier vol afgekrabde verf lag tot groot verdriet van mevrouw Bauer, die het hele huis pijnlijk netjes hield. (Dat afkrabben was nodig om te beletten, dat de nieuwe opzet erg zou barsten)." Steeds grijzer Bauer is meer als graficus dan als schilder bekend. Door zijn grafische werken is hij algemeen bekend en gewaardeerd geworden. Misschien komt het ook hierdoor, dat hij in zijn olieverfschilderijen en aquarellen meer een meester van tonaliteit dan van kleurenrijkdom was. Liefst schilderde hij met weinig kleuren, bruin, grij sach tig, waarin dan de kleuren meer aangeduid dan uitgebeeld waren. Er was een tijd in Aerdenhout, waarin hij kleuriger werd; er is een schilderij van Benares, een pagode en trappen voorstellende, waarop hij bepaald enkele fellere kleuren gebruikte. Maar toen hij eenmaal naar Amsterdam verhuisde, werd hij geleidelijk weer naar het kleurloze getrokken en werden zijn schilderijen steeds grijzer. In zijn aquarellen komt zijn spontaniteit het sterkst uit. Eens, toen ik een aquarel, die hij in één ochtend schilderde, zeer bewonderde, zei hij glimlachend: 'Ach, ja, je moet maar zo een paard met één lijn neerwerpen.' En zulke geniale invallen op papier had hij meer. Toen hij zo ziek was enkele maanden voor zijn dood, heb ik hem bezocht, waarover hij zéér blij was. Bauer, die gewoonlijk zijn gevoelens niet in woorden uitte, zei mij dat hij het zo buitengewoon aardig vond, dat ik gekomen was en voegde eraan toe: 'Ach, 't was toen zo mooi in Aerdenhout, toen wij elkaar zo dikwijls zagen." Jo Stumpff heeft tot aan de dood van haar man haar werk laten rusten. Toegewijd als zij was, wilde zij Marius Bauer alle mogelijkheden voor zijn werk verschaffen. Zij vergezelde hem op zijn reizen en zorgde uitstekend voor de boekhouding, waarin Marius minder gespecialiseerd was. We kunnen ons voorstellen dat mevrouw Bauer en mevrouw Breitner in Aerdenhout niet de dikste vriendinnen waren. In 1916 verlieten zij villa Stamboel en betrokken een huis aan het Amsterdamse Vondelpark. In 1931 maakten zij samen nog een reis naar Ceylon en Indonesië. Het jaar daarop overleed de Nederlandse schilder van het Oosten. Villa Erdölak In 1904 kwam de derde kunstschilder, ook met vrouw, naar de Aerdenhoutse ivoor kust om er een pas gebouwde villa te betrekken. Het was onze kunstenaarsbiograaf 24

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 25