Marius Bauer, Atelier in huize Stamboel, aquarel, 1905. Oscar Mendlik met zijn vrouw Julia Mijnssen die hun villa Erdölak, oftewel het Boshuis, op de hoek van de Van Lennepweg en de Zandvoorterweg hadden laten bouwen. In zijn atelier op de eerste verdieping met bijzonder hoge ramen in de zijgevel en het dak zou hij bijna zestig jaar schilderen Daaronder was het beeld houwersatelier van zijn vrouw. Oscar Mendlik werd in 1871 in het toenmalige Hongarije geboren, op een landgoed van zijn grootouders. Al vroeg bleek hij uitstekende tekentalenten te hebben. Na een gymnasiumopleiding mocht hij naar de kunstacademie, op de eerste plaats om de middelbare akte tekenen te halen. In 1884 slaagde hij 'cum laude' en verwierf de onderwijsakte voor tekenen en geometrie. Daarna zette hij zijn studie voort bij Karl Lotz, toen de beroemdste schilder van zijn land. Mendlik werkte mee aan het plafond van het Blijspeltheater in 1896 en in 1899 aan een zeven meter lang paneel voor het Directoraat voor de Handel in Budapest, voorstellende de kust bij Fiume. Hongarije lag toen nog aan de Adriatische Zee. Juist het uitbeelden van water had Mendliks grote voorkeur. Daarna volgden vele reizen door Europa, onder andere naar Rome waar Mendlik Julia Mijnssen ontmoette, beeldhouwster en schilderes. Zij was de eerste vrouw in Europa die de Prix de Rome ontving, waardoor zij haar studietijd in Rome mocht doorbrengen. Naar den vreemde Zij trouwden in 1900 te Amsterdam, gingen in Scheveningen wonen, uiteraard aan de kust, en vanaf 1904 in Aerdenhout. De zee bleef trekken, en net zoals Bauer trok hij voortdurend naar den vreemde: naar Port Said in 1910, naar Nederlands Indië in 1914, West Indië en Columbia in 1939, zeereizen met de H.M. Johan Maurits in 1947, zeereizen met het weerschip Cirrus, de Atlantsche Oceaan in 1950, etc. Ook schil- 25

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 26