Toen Witsen op 13 april 1923 stierf, begon zijn vriend Breitner te sukkelen. Hij overleed anderhalve maand later. Hij werd op de Nieuwe Oosterbegraafplaats begra ven, naast Willem Witsen. Marius Bauer met Jo Stumpff en Oscar Mendlik en Julia Mijnssen waren op zijn begrafenis aanwezig en bewezen hem de laatste eer. B.C. Sliggers [Dit artikel is een aanzet tot een uitvoerige publicatie over Breitner, Bauer en andere kunstenaars in Bloemendaal, waarin de herinneringen van Oscar Mendlik integraal zullen worden opgenomen. Suggesties, aanvullingen en opmerkingen van de lezers zijn van harte welkom.] Geraadpleegde en aanbevolen literatuur J.H. van Eikeren, Marius Bauer zoals men hem niet kent. Bussum, 1946. A.M. Hammacher, De Amsterdamsche impressionisten en hun kring. Amsterdam, 1941. Paul Hefting, De foto's van Breitner. 's Gravenhage, 1989. P.H. Hefting en C.C.G. Quarles van Ufford, Breitner als fotograaf. Rotterdam, 1966, O. Mendlik, Herinneringen aan kunstenaars te Aerdenhout. z.j. (typoscript in biblio theek Gemeentearchief Bloemendaal) A.B. Osterholt, Breitner en zijn foto's, Amsterdam, 1974. D. Stevens, Aerdenhoutse schilders: Oscar Mendlik, Ons Bloemendaal, juni 1977, p. 3-9. D. Stevens, Oscar Mendlik (II) en Julia Mendlik-Mijnssen, Ons Bloemendaal, decem ber 1977, p. 2-5. Charles Vergeer, Willem Witsen en zijn vriendenkring. De Amsterdamse bohème van de jaren negentig, Amsterdam/Brussel, 1985. Charles Vergeer, Toen werden schoot en boezem lekkernij. Erotiek van de Tach tigers, Amsterdam, 1990. Rein van der Wiel, Ewijkshoeve, tuin van tachtig, Amsterdam, 1988. Peter J.A. Winkels e.a.Ten tijde van de Tachtigers. Rondom de Nieuwe Gids 1880/- 1895, 's Gravenhage, 1985. 29

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 30