jachtslot Huis te Teylingen in Vogelenzang. Enkele stukken van deze oude weg vinden we nog terug in het wandelpark Caprera gelegen naast het Openluchttheater bij de Bergweg. In de 15de eeuw hielden de bemoeienissen van de graven van Holland met Aelberts- berg op. Toen in 1502 ene Willem Blommendael het grafelijke huis ging bewonen komen we Bloemendaal voor het eerst tegen. Door deze familie zou de naam van het Huis Aelbertsberg langzamerhand veranderen in die van Huis te Bloemendaal. Ook de omgeving kreeg uiteindelijk de benaming Bloemendaal. Deze naam siert nog altijd het huidige dorp dat met Tetterode (Overveen) en Vo- De familie J. Jurjans - van der Wijck met hun zoontje Dolf in het weiland van Caprera. Achter de familie de huidige Brederodelaan en de oude villa Caprera van haar ouders. Opname september 1911. gelenzang eens de ambachtsheerlijkheden vormde van de heren van Brederode. In de volgende eeuwen zou blijken dat de omgeving van deze meertjes in Bloemen daal een ideale plek was voor het bleken van linnen en garen. De stad Haarlem had in de 16de eeuw een grote reputatie op het gebied van textiel waaronder ook het bleken van linnen. Het heldere duinwater, overvloedig aanwezig, was belangrijk voor de blekers die daarom in grote getale op Bloemendaals bodem neerstreken. Het bleken zou gedurende lange tijd de belangrijkste tak van nijverheid blijven. Terug naar het Huis te Bloemendaal zien we dat het vervolgens als buitenverblijf voor welgestelde stedelingen diende waardoor het de nodige verbouwingen onderging. Midden 18de eeuw werd het middeleeuwse grafelijke huis grotendeels afgebroken waarna er op die plek een nieuw Huis te Bloemendaal werd gebouwd. 31

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 32