Het definitieve einde kwam in 1813 toen de hofstede op het ruim 20ha grote land goed met de grond gelijk werd gemaakt. De enige bebouwing die bleef staan was de tuinmanswoning met koets- en paardestal. Tot op de dag van vandaag is deze bebouwing, gelegen bij de kruising Aelbertsberg- weg en Zomerzorgerlaan, bekend als de boerderij Huis te Bloemendaal. Een stenen monument dat in 1975 geplaatst werd aan het Huis te Bloemendaalpad herinnert ons aan de belangrijke plek waar de historie van Bloemendaal is begonnen. Dit pad ligt achter het gebouw van de hockeyclub Bloemendaal. De tekst op dit monument luidt: "Hier stond het Hof te Aelbertsberg, gesticht omstreeks 1100, woning van de graven van Holland in de 12de-14de eeuw, later geheten Huys te Bloemendaal, afgebroken in 1746". De gronden van het Huis te Bloemendaal, inclusief het meer, gingen na 1813 deel uit maken van het buiten Wildhoef. De Wildhoefbeek, die toen vanuit het meertje van Caprera via de vijver van Wild hoef naar de Delft stroomde, had kort daarvoor via een duiker onder de Donkere- laan een aansluiting gekregen op de Bloemendaalse Beek. In 1858 erfde Jhr.mr. Adriaan V. Teding van Berkhout (1822-1889) een gedeelte van de Wildhoefgronden waaronder een stuk terrein van het oude Huis te Bloemendaal. Ook het meertje van Caprera behoorde tot zijn eigendom, dat toen het meertje van Berkhout werd genoemd. Hij was ook de eigenaar van de gronden aan de andere zijde van de Brederodelaan, thans de landgoederen Schapenduinen en Caprera. In 1864 stichtte deze Berkhout op voornoemde gronden zijn landgoed Caprera, genoemd naar het eiland Caprera ten noordwesten van Sardinië waar de Italiaanse vrijheids strijder Garibaldi zijn laatste dagen sleet. Het stuk terrein, nu het wandelpark Caprera, was intussen met bomen beplant en fungeerde als overbos van Caprera. Na het overlijden van Jhr. Teding van Berkhout werd Caprera het zomerverblijf van zijn dochter Jkvr. Anna C.H. Teding van Berk hout (1850-1932), gehuwd met Jhr. A.W. van der Wijck (1842-1927). Zij liet omstreeks 1928 de oude villa Caprera slopen om voor haar dochter Adriénne van der Wijck (1878-1945) even zuidelijker de huidige villa Caprera te bouwen. In 1956 kocht de gemeente Bloemendaal het complete landgoed Caprera van haar zoon Adolph Jurjans (1905-1973). Deze verkocht de villa Caprera vervolgens met have en goed aan de in New York wonende J.F. Wijsmuller (1910-1980) met de verplichting het natuurschoon in stand te houden. Het overbos van Caprera, dat de gemeente had behouden, werd opgeknapt via een door Staatsbosbeheer ingediend restauratieplan. Ook het meertje werd onder handen genomen en uitgediept. In 1960 stelde de gemeente deze omgeving als wandelpark open, samen met het wandelterrein van het Openluchttheater. Sinds kort staat de locatie rondom het meer opnieuw in de belangstelling vanwege het op handen zijnde nieuwe renovatieplan uit 1990. 32

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 33