VAN DE REDAKTIE Aan het einde van 1991 bieden we een nummer met "Varia". Het afgelopen jaar ontvingen van diverse zijden artikelen, die stuk voor stuk de moeite waard zijn, maar die niet pasten in de thema's, die op dat moment aan de orde waren. Gaarne publiceren wij deze artikelen thans, voorafgegaan door een tweetal, dat speciaal voor dit nummer werd geschreven en tevens een kort artikel naar aanleiding van de 20-jarige sterfdag van Godfried Bomans. Allereerst een verhandeling over "water". Helder drinkwater is steeds moeilijker te winnen en langzamerhand een schaars en kostbaar goed; in beken en vijvers staat meestal alleen nog in de winter en het vroege voorjaar voldoende water en de natuur verdroogt haast zienderogen. Aan de andere kant bezorgt water in onze gemeente soms ook forse overlast, wanneer het kelders binnendringt omdat de natuurlijke afvoer door de mens is gestremd. De heren Oei en Veel van de dienst Milieu en Water van de provincie Noord-Holland geven inzicht in deze problema tiek. Ruim anderhalf jaar geleden hield de heer B.C. Sliggers een lezing met als titel "Breitner in Bloemendaal". Ook andere kunstenaars kwamen daarbij aan bod. Natuur lijk heeft slechts een klein percentage van onze contribuanten het levendige betoog van de heer Sliggers kunnen bijwonen. Wij zijn hem dankbaar dat hij bereid was het verhaal op papier te zetten. Van Marius Bauer, één van deze kunstenaars, is nog tot en met 27 januari 1992 in Teylers' Museum een tentoonstelling te bezichtigen van etsen, schilderijen, schetsboeken, brieven, documenten en foto's, die hij maakte naar aanleiding van een reis in 1898 door India. Van harte aanbevolen! De heer W.Post, U niet onbekend, vertelt hoe Bloemendaal aan zijn naam kwam en andere wetenswaardigheden over de voormalige heerlijkheid Aelbertsberg, zoals Bloemendaal oorspronkelijk heette. De heer C.W.D. Vrijland had in 1941 een merkwaardige belevenis en vraagt zich naar aanleiding daarvan af of het ontwerp van het grote huis op Elswout een na volging is van dat van het kasteel "La Villette" in de buurt van Parijs. Een nog onopgeloste vraag. Trouwens, de vraag hoe de toekomst van het grote huis op Elswout er uit zal zien, nu de Zocherschool in juli j.l. werd gesloten, is nog e- venmin beantwoord. Tenslotte vindt U als steeds de rubriek PLUS en MIN. 2

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 3