GODFRIED BOMANS Op 22 december is het 20 jaar geleden, dat in zijn woning te Bloemendaal, plotsel ing overleed, de schrijver Godfried Bomans. Hij was toen pas 58 jaar oud. Behalve schrijver was hij ook spreker, president van de Haarlemse afdeling van de Dickens Fellowship en in zijn laatste jaren zagen we hem ook als T.V. presentator en interviewer. Alhoewel hij als Haarlemmer te boek staat, was hij sinds 1961 inwoner van de gemeente Bloemendaal. Een geboren schrijver was hij, want reeds tijdens zijn schooljaren op het Triniteits- lyceum schreef hij voor zijn klasgenoten in 1932 het drama "Bloed en Liefde", dat zelfs in de oude Jansschouwburg werd opgevoerd. Ook nam hij diverse personen als onderwerp voor zijn geschriften, zoals de eerste rector van dit Triniteitslyceum - Rector Vlaar - die als Rector Boddens in zijn roman Pieter Bas werd weergegeven. In zijn fantasierijke geschriften legde hij veel vast over Haarlem in de 19e eeuw. Vele historische en bestaande figuren kregen door zijn pen gestalte en inhoud. Zelfs zijn eigen familie ontkwam niet aan zijn schrijflust. Zijn grootvader beschreef hij in het boekje "Ons huis in Haarlem" en zijn vader mr Jan Bomans in één van zijn laatste boeken: "De man met de witte das". Hij was president van de Haarlemse kunstenaarssociëteit Teisterbant, opgericht in 1949 in de kelders van restaurant Brinkmann. Teisterbant was in zijn jaren het middelpunt van vele culturele uitvoeringen en hield af en toe grote manifestaties, waarbij Godfried de gastheer was. Lid was hij ook van een der vele opvolgende Hildebrand Comités. Mede-oprichter en voorzitter van de Haarlemse Branch van de Dickens Fellowship. Dit was de eerste op het europese vasteland van dit engelse genootschap. Zijn laatste optreden was als tafelpraeses bij het feestmaal ter viering van het derde lustrum van dit genootschap op 11 december 1971. Hij droeg hierbij een "Dickens" kledij. L. van Emmerik. Bron: Jaarboek Ver. Haerlem 1971. 5

Ons Bloemendaal | 1991 | | pagina 6