argument van SBB, dat de aanvoer van stro en fourage voor de paarden veel overlast veroorzaakt en schade aan het poortgebouw. Maar in het jaar 2000 krijgt SBB de beschikking over de terreinen van Brandwijk aan de Duinlustweg met daarop de nog geen tien jaar oude stallen en manege. Wat zou er nu logischer zijn dan de huidige situatie nog een aantal jaren te handhaven en op termijn de paarden van de Stichting Stal Elswout naar de Duinlustweg te laten verhuizen? Frustrerend SBB is helaas niet bereid "met verstand van zijn voorwaarden af te wijken" om zo, door geven en nemen, tot een voor alle partijen aanvaardbaar compromis te komen, waarbij er in ieder geval ook nog koeien in de boerderij staan. De beheerscommissie is zich er terdege van bewust, dat zij slechts kan adviseren en dat SBB uiteindelijk beslist. De wijze echter waarop SBB van die beslissingsmacht gebruik maakt, heeft een buitengewoon frustre rende uitwerking. Tijdens de laatste vergadering in januari 1992 heeft de commissie dan ook geëist van de directie van SBB een schriftelijk beargumenteerde, met cijfers onderbouwde uiteenzetting te ontvangen hoe men denkt de boerderij te kunnen exploiteren met de Stal Elswout. Hoe we uit de impasse kunnen raken is nu nog volstrekt onduidelijk. Grote Huis Over het Grote Huis kon u verleden jaar al lezen. Pas zeer onlangs heeft SBB de eerste stappen gezet om tot hergebruik ervan te komen, hoewel het gebouw al weer driekwart jaar leeg staat. In een advertentie werden gegadigden opgeroepen met onderbouwde plannen voor gebruik van het huis te komen. Ook hier gelden weer zeer strenge voorwaarden: geen horeca, geen. verkeersaantrekkende werking, niet parkeren in de omgeving van het huis, geen privégebruik van de terrassen en omliggende tuinen. Wel dient de gebruiker zelf de kosten van restauratie en onderhoud te dragen. Tot begin mei kan men zijn plannen bij SBB indienen. Overigens is nu al bekend, dat de Stichting Historisch Museum Zuid-Kennemerland i.o. één van de gegadigden is, eventueel in samenwerking met de Nederlandse Tuinenstichting. Doel is beneden in het huis een landgoedmuseum van nationale allure te stichten, één en ander te financieren door de bovenliggende verdiepingen op commerciële wijze te exploiteren. Of dit plan strookt met de ideeën van SBB? Provinciaal Ziekenhuis Elswout is het meest spectaculaire, landgoed in de gemeente. Een ander zeer waardevol terrein is dat van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort op de voormalige buitenplaats 'Meer en Bergh'. Hier zijn grote veranderingen aan 24 Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 1, maart 1992

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 24