Vinkershut Opvallend is dat het bedrijf kort voor de definitieve opheffing in 1936 nog een modernisering had ondergaan. Een anderhalf PK motor verving in 1933 de echte paardekracht, die voor de rosmolen werd ingezet. Gelukkig is één en ander in de oude situatie hersteld. U kunt de stamkuip in werking zien! Nadat het wasgoed zijn bewerking had ondergaan werd het buiten in de zon gebleekt op bleekvelden. Wanneer men in Arnhem voor de blekerswoning staat en een blik in noord-oostelijke rich ting werpt ziet men de eveneens uit onze streek (de huidige waterleidingdui nen) afkomstige Vinkershut staan. De welgestelden uit Aerdenhout en omgeving gebruikten al in de 15e eeuw een 'vinkenbaan', een baan uitgezet voor een hut, om kleine vogels te vangen. Aanvankelijk gebeurde dit voor consumptie, later meer voor de sport. In de Vinkershut staan werktuigen opgesteld die stille getuigen zijn van de wrede manier waarop vogels werden gevangen. Op een bord in de hut staat de 'totaalstand' van gevangen vogels per jaar, de grootste dagopbrengst en met welke slag de meeste vogels in één keer waren gevangen. Het inwerkingtreden van de vogelwet van 1912 maakte een einde aan dit brute 'volksvermaak'. J eugdherinneringen Ter gelegenheid van de openingsmanifestatie van het Nederlands Openlucht museum in 1991, is het boekje dat Mej. M. Gehrels (de dochter van de laatste Gehrels die op de blekerij uit de 17de eeuw het wasserijbedrijf heeft uitgeoefend) onder de titel 'Jeugdherinneringen anno 1884' in 1949 op schrift heeft gesteld, door de gemeente Bloemendaal herdrukt. In dit boekje wordt een beschrijving van de blekerij en het dagelijkse leven in Gverveen gegeven. Het boekje is voor 2,50 te verkrijgen bij het Gemeentehuis en bij Mevrouw H. Slagter-Wieringa, telefoon 26 38 34. 30 Henri Spijkerman Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 1, maart 1992

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 30