Lef op overstekende padden Op de eerste de beste vochtige, zoele voorjaarsavond beginnen padden massaal te trekken. Vanuit hun hoog en droog gelegen overwinteringsplaatsen in bos en duin gaan ze opzoek naar sloten, vijvers en poeltjes om er hun eieren ('padderit') te leggen. Na verloop van tijd keren ze weer naar hun oude stekje terug; ze kunnen jaren op dezelfde plaats wonen. Een pad heeft weinig natuurlijke vijanden. Hij steekt dan ook de glimmend natte straat over of hem niets kan overkomen. Dikwijls heeft hij dan ook nog zijn wijfje op de rug. Helaas kan hem wèl wat overkomen; hij/zij wordt namelijk massaal slachtoffer van het verkeer. Het is een treurig gezicht de volgende morgen de paddelijkjes op straat te zien liggen. Door deze verkeersongevallen met dodelijke afloop is de paddestand de laatste jaren dramatisch gedaald. Het is niet alleen zielig voor de padden, maar ook spijtig voor het evenwicht in de natuur. Padden hebben een zeer nuttige functie bij het opruimen van allerlei schadelijke insecten. Paddetunnels Langs de druk bereden Duinlustweg tussen Overveen en Aerden- hout is een aantal jaren geleden een fijnmazig hek aangelegd, waar padden niet doorheen kunnen. Op vaste afstanden zijn onder de weg zogeheten paddetunnels aangelegd, zodat de dieren toch de vijvers van Elswout kunnen bereiken. Soms ook graaft men emmers in bij het hek. Op zoek naar een gat in het hek vallen de padden erin en kunnen niet ontsnappen. Vrijwilligers zorgen er dan voor, dat de padden de volgende dag veilig aan de overkant komen. Oproep $0^0*$ Maar er zijn meer noord-zuid lopende wegen, liggend tussen droog en nat gebied. Bijvoorbeeld de Midden Duin en Daalseweg in Bloemendaal. Niet overal kunnen paddehekken en -tunnels worden aangelegd. Vandaar dan ook deze oproep: als u op zo'n zoel vochtige avond met de auto uitgaat, vermijd dan zulke wegen zoveel mogelijk, of rijd heel voorzichtig. Vaak kun je dan de overstekende padden nog wel ontwijken. 33 H. van Voorst Vader-Duyckinck Sander Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 1, maart 1992

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 33