van een testament of geestelijke verzorging. PLUS EINI M1PJ 'Rommelpotten' waren een soort bedelaars uit Beverwijk, die begin november hun komst aankondigden met een naargeestig geluid uit een bloempot met een varkensblaas afgedekt, waarin ze met een stukje riet 'rommelden'. Met Sint Maarten gingen de kinderen ook toen al langs de hui zen. Sinterklaas en Kerstmis werden op veel bescheidener wijze gevierd. In plaats van vuurwerk werden er met Nieuwjaar opgeblazen varkensblazen geklapt. Als het vroor kon je de schaatsen aanbinden bij het Haventje van Lindeman (op de T-kruising Bloemendaalseweg/ür Bakkerlaan) en als je wilde hele maal tot Amsterdam of Leiden schaatsen. Een éénmalig hoogtepunt was het bloemencorso in 1896, georganiseerd door de directeur van de (paardentram- maatschappij, Bram Koolhoven, dat jammergenoeg eindig de in de stromende regen. Op de laatste maandag van de kermis in Haarlem (tot 1914 in de eerste week van augustus gehouden), gingen ordentelijke Haarlemmers en Bloemendalers door de dui nen naar de 'Zeereep' om bramen te zoeken, pootje te baaien en te zwemmen in zee. Seizosnan Zo was het alweer bijna september; de kinderen moesten weer naar school. Hun enig verzetje was dan misschien nog eens een begrafenis op het kerkhof bij het N.H. kerk je. Hun meester was tevens koster en moest de begrafenis regelen. Voor volwassenen en kinderen werd het leven bepaald door de seizoenen, de bijbehorende gebeurtenis sen en bezigheden. En zonder de 'goede oude tijd' te idealiseren, kan men toch wel concluderen, dat het leven voor de Bloemendalers onder elkaar niet al te slecht was. H. Van Voorst Vader-Duyckinck Sander PLUS: De grenspaal van Middenduin door Staatsbosbeheer opgevist en vandalisme-vrij opgesteld. PLUS: De verrassing in het voorjaar op diverse 'overhoek- jes' in de gemeente door de plantsoenendienst geplante bolgewasjes te zien bloeien. PLUS: Parkweg 18A is verrijkt met een carport en inter com geheel in stijl met het huis, vroeger biljartzaal beho rend bij Duinouwe, Parkweg 18. PLUS: De boerderij tegenover de ingang van de camping 'Vogelenzang' aan de Tweede Doodweg blijft voorlopig als boerderij functioneren. MIN: De Commissie van Advies voor het Beheer van Elswout door onoverbrugbare tegenstellingen ten onder gegaan. Een dreigende MIN: Plannen voor verharding Van Haemstedelaan Via betrokkenen kwam ons ter oren dat er nog altijd plan nen bestaan de Van Haemstedelaan te verharden. Na asfalt en Hoogoven-slakken wordt nu gesproken over betonpuin en cement. Terug van een weekje vakantie in het oosten van ons land, waar we diverse fietsroutes reden, zou ik opnieuw met hart en ziel willen pleiten voor het onverhard laten van de historische Van Haemstedelaan. Het laatste stuk oorspron kelijke weg, dat onze gemeente nog kent (met de Krullenlaan)onderdeel van de historische noord-zuid ver binding tussen Den Helder en Hoek van Holland. Verwijderen van hinderlijk omhoogstekend puin (restanten van vroegere verhardingen) en het opbrengen van enig zand, mogelijk zo nu en dan schrapen, levert mijns inziens een redelijk begaanbaar weggetje, voor wie daar wil fiet sen. Een alternatieve route via Bentveldseweg en Mr Enschedéweg biedt bij slecht weer uitkomst. Dergelijke 'oplossingen' treft men regelmatig in Twente en de Achterhoek aan. Historische klinkerwegen met speciale bestrating (kasteel Weldam) - verre van ideale fietspaden! - en oude zandwegen, vormen een onderdeel van officiële fietsroutes. Niemand ergert zich daaraan, integendeel, en Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 2, zomer 1992 21

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 22