waax nog net een zandschuit doorkon. Zo ontstond er de halfronde kuil op de plaats van de Rijp. De contouren van die kuil zijn nu nog min of meer zichtbaar vanaf de Rijperweg, kijkend in de achtertuin van het appartemen tenhuis van de Rijp. Dit alles is te zien op het Caertboeck van 1599 door Ockersze. In 1965 bracht de Bloemendaalse ambtenaar van Publieke Werken C. Lebeau deze kaart over op een moder ne gemeentekaart 1:2500. De ligging van de Kleverlaan en de Korte Kleverlaan is in al die eeuwen niet veranderd en dient als uitganspunt. O ntwatering De bewoners van Bloemendaal waren over die afzanding echter geheel niet te spreken. Deze betekende namelijk ook ontwatering en als blekers waren zij juist zeer afhan kelijk van de aanwezigheid van (helder) duinwater. Na 25 jaar afzanding werd Heussen gedwongen ermee te stoppen en in 1602 'legt de sanderij vervuilt en toegewassen'. Wel bleef er nog een waterverbinding bestaan met Haarlem en verder, want nog in deze eeuw kwam de familie Bispinck in het voorjaar per schip uit Amsterdam naar Sparrenheu vel. Vóór het huis aan het Rokin werd ingeladen; in de vijver achter het huis in Bloemendaal was een steigertje, waar alles weer uitgeladen kon worden. (Zie de kaart van Bolstra uit 1746, elders in dit nummer). Voor du i n Ook heel duidelijk is op de kaart van Ockerse een aantal zogeheten scheidsloten te zien tussen de bleekvelden wat noordelijker dan de Heussenvaart. Aan het eind van één daarvan lag een 'werf, ook weer zo'n groot woord, waar bij men zich niet veel meer moet voorstellen dan een aan legsteiger en een opslagplaats. Waarschijnlijk werd dit op den duur de 'Haven van Bloemendaal' tegenover 'Het Hemeltje'. In de 18e eeuw was hier nog een vijver, die in verbinding met de Delft stond, behorend bij het buiten plaatsje 'Voorduin', dat oorspronkelijk gelegen heeft vóór het duin, dat wil zeggen, daar waar nu flatgebouw 'Hartenlust' staat. Bloemendaalseweg met haventje van Rouwens (ook wel het haventje van Bloemendaal genoemd). Op de berm tussen de 4e en de 5e boom de pompinstallatie voor het vukllen der sproeiwagens. /fj 'y Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 3, najaar 1992 13

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 14