Rouwens Die haven van Bloemendaal zou in de vorige eeuw het 'haventje van Rouwensgaan heten naar de aannemersdy nastie Rouwens. Eén is zelfs burgemeester van Bloemendaal geweest. Mogelijk was het ook een Rouwens, die de sloot liet uitdiepen om hem bevaarbaar te maken voor kleine schuiten en mogelijk liet ook hij de oude vij ver van 'Voorduin' uitdiepen tot haven. Aan weerszijden van de Bloemendaalseweg was het in de vorige eeuw al Rouwens wat men zag: aan de westzijde op de nummers 120 en 122 (waar nu de werkplaats van Plevier is) en daar tegenover op 125, het door Rouwens gebouwde 'Bloemoord', nu bij het WOB in gebruik. Ten noorden van Bloemoord ligt aan het begin van de Dr. Bakkerlaan nog Rouwens' houten opslagschuur, nu de winkel van Bohema. Stan k Omdat ook de kastelein van het Hemeltje zijn dranken over water liet aanvoeren, werd het haventje ook wel de 'vaart van Lindeman' genoemd. Naarmate de scheepjes groter werden en meer diepgang kregen en naarmate Bloemendaal ook over de weg beter bereikbaar werd dankzij bestrating, raakte het haventje steeds meer in onbruik. Het werd voor de meeste Bloemendalers zelfs meer een last dan een lust. Er was practisch geen doorstroming en de woningen van de Voorbuurt loosden hun rioolwater bijna allemaal direct of indirect op het haventje. De stank was er dan ook vaak ondragelijk. Alleen voor Rouwens en Lindeman waren vaart en haventje nog nuttig. Dit zeer tot verdriet van de toen jeugdige Bloemendaalse huisarts Dirk Bakker(1847- 1916). Witte Kruis Toen Dirk Bakker zich in 1875 in Bloemendaal vestigde, begon juist het inzicht door te dringen, dat hygiëne en besmettelijke ziekten iets met elkaar te maken hebben. De jonge Bakker en zijn collega Grippeling uit Overveen vormden samen met een aantal notabelen het eerste bestuur van de afdeling Bloemendaal van het Witte Kruis. Het Witte Kruis wilde vooral bij epidemieën helpen en nood lenigen. Om dit doel te bereiken was voorlichting een eerste vereiste. Wat wist de gewone burger toen nog van het verband tussen goede riolering en zuiver drinkwa ter en ziektes als cholera en typhus? Beurtelings in Overveen en in Bloemendaal - onder meer in café 't Hemeltje - werden lezingen gehouden over deze onder werpen. Dempen Maar bekendheid met gevaren voor de gezondheid van open riolering en vervuild drinkwater, betekende nog niet dat men er ook iets aan ging doen. Het is immers ook al te bekend dat roken kanker kan veroorzaken, maar het aantal rokers is nog steeds legio. Toen dokter Bakker, die tegenover en boven het haventje woonde, in 1884 erop aandrong het te dempen en riolering aan te leggen, vond hij de gevestigde belangen van Rouwens en Lindeman tegenover zich. Bakker en zijn Witte Kruis konden niet meer doen, dan de Geneeskundige Inspectie van Noord- Holland in kennis stellen van de onhygiënische situatie. De inspecteur had echter niet genoeg macht en invloed om bij Burgemeester en Wethouders demping van het haven De enige bekende foto vnn de 'Vaart van Lindeman'; links de boerderij van Hartenlust op de plaats waar thans de Bomwaterschool staat De Voorbuurt in 1916; links nu de dr Bakkerlaan, rechts het huis 'Boekendaaltje' en daarnaast 't Hemeltje 14 Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 3, najaar 1992

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 15