De Bloemendaalseweg in 1916 tussen Vijverweg en Dr. Bakkerlaan. links aan het eind van de bomenrij lag het Haventje, rechts tegen woordig de ABN-AMRObank tje af te dwingen. Zo bleef het er tot ongeveer 1920 stin kend en wel bijliggen. Het enig nuttige gebruik was bij warm zomerweer. Met een slang en pomp werd een tank wagentje gevuld waarmee de stoffige Bloemdaalse wegen werden besproeid. Pleinvrees In 1923 kocht de projectontwikkelaar de N.V. Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen de gronden tussen de Vijverweg in het noorden, de Kinheim- enVerbindingsweg in het zuiden, de spoorlijn Haarlem-Bloemendaal in het oosten en ruwweg de Bloemendaalseweg in het westen. Doel was er het Kinheimpark, een woonwijk voor gegoede middenklasse- forenzen te stichten. Er werd een ambitieus stedebouw kundig plan opgesteld. Het oud-raadslid, mr P. Tideman had het idee in Bloemendaal nu meteen een centrum van allure te maken. Tussen de Bloemendaalseweg, Vijverweg, Ign. Bispincklaan en dr. Bakkerlaan moest een plein komen te liggen, waarop bijvoorbeeld een verenigingsgebouw, een muziektent en een winkelgalerij met bovenwoningen moesten komen. De schuur van Bohema zou dan wel moeten verdwijnen. De Binnenlandsche had er wel oren naar, maar het gemeentebestuur miste de visie en durf om er iets moois van te maken, wat zeker gekund had in die jaren, toen overal in den lande veel en goed gebouwd werd (denk maar aan Amsterdam nieuw Zuid!). De dr. Bakkerlaan kreeg gewoon zijn begin tegenover het Hemeltje, de schuur van Bohema bleef staan, er werden wat winkelhuizen links en rechts aan de Bloemendaalseweg gebouwd. Eén daarvan (nu de rijwiel handel van Van den Berg), kreeg ironisch genoeg de naam 'Pleinvrees'. De hoek Bloemendaalseweg/Vijverweg bleef nog jaren onbebouwd. In de diepte lag een tennisbaan; pas in 1953 ontstond er het flatgebouw 'Hartenlust'. Strategisch Van het haventje is nog wel iets over, namelijk chronische wateroverlast in de werkplaats in het souterrain bij Van den Berg. Zonder pompen houdt hij het daar niet droog. Nu zou men denken: haventje gedempt, strategische posi tie van 't Hemeltje verdwenen. Niets is echter minder waar. 't Hemeltje ligt nog steeds op een kruispunt - nu van twee wegen -en heeft (zéér belangrijk!) een redelijke hoeveelheid parkeerruimte in de naaste omgeving. Dus, nog steeds strategisch gelegen is en blijft 't Hemeltje een welbeklante zaak! H. van Voorst Vader-Duyckinck Sander Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 3, najaar 1992 15

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 16