Wat dronken onze voorouders? Toen in de 1 7e eeuw 't Hemeltje zijn deur opende werd er nog geen koffie of thee geschonken. Koffie was hier nog niet of nau welijks bekend, thee wel, maar allebei voor de gewone man onbetaalbaar. Aanvankelijk was 't Hemeltje nog geen café. De koffie boon, sinds ondenkbare tijden in Abessinië geteeld en gebruikt, werd van daar overgebracht naar Arabië en onder sultan Soleiman II kwam in 1534 de koffie naar Konstan tinopel. Koff ie h u is In 1624 brachten de Venetianen grote hoeveelheden koffie naar Europa en in 1645 was de drank reeds algemeen in Italië in gebruik. In 1671 was in Marseille en een jaar later in Parijs het eerste koffiehuis verrezen. In 1652 kwam de koffie in Engeland en in 1670 in Duitsland, vooralsnog voor de betere kringen. Vandaar de koffiehuizen. Pas als op Java en in Sumatra koffieplantages worden aan gelegd, wordt het in ons land een echte volksdrank. Thee Thee zal in de 17e eeuw evenmin in 't Hemeltje zijn geschonken. Weliswaar werd thee door de VOC in 1610 ingevoerd en verbreidde het gebruik zich snel, maar - al weer - voor de betere kringen. Tot ver in de 18e eeuw was thee zo duur, dat de thee bewaard werd in met thee- lood beklede theekistjes met een slotje er op. Pas aan het einde van de 18e eeuw zijn koffie en thee zo ingeburgerd, dat alle oud vaderlandse, niet alcoholische dranken vergeten zijn. Een tijdgenoot klaagt: "Wie drinkt er nu nog lavas of salie of rosmarijn?" Bier In onze herberg 't Hemeltje zal bier geschonken zijn: brandewijn, al of niet getrokken op vruchten of delen daarvan als kersen, aardbeien, citroen- en sinaasappelschil len ofovergehaald (gedistilleerd) over zaden, kruiden en pitten. Bier is van oudsher de belangrijkste drank in ons land geweest. Tacitus beschrijft al dat de Bataven en ook de Germanen een humus corruptus, een afgrijselijk vocht, dronken dat gemaakt was van gerst en graan. Heerlijk hel der zal het in elk geval niet geweest zijn. Brouwen Tot in de 18e eeuw werd bier op het platteland zelf gemaakt, alhoewel in de 16e eeuw al grote bierbrouwerij en ontstonden. Bier werd gebrouwen in maart en novem ber, omdat dan het (oppervlakte)water het minst bezwan gerd was met honingdauw en andere verontreinigende stoffen. Talloos waren ook de soorten die men dronk: goed Luiks, goed Loender, goed wit, goed bruin, princes- sebier enz. Het bier werd bitter gemaakt met hop of gezoet met drop en zoethout; voor een scherpe smaak kookte men een paar ossepoten mee. Talloos waren ook de bierhuizen met een houten vaantje aan de deur als kenteken. Nu was een vaantje een oude inhoudsmaat, namelijk 4 mingelen 4,8 liter). Elk bier huis diende accijns te betalen op een minimum van die 4,8 liter. Voor wie aan de mimimum-omzet niet toe kwam, had het dus geen zin de negotie voort te zetten en men 'streek het vaantje'! 'Naar de vaantjes gaan' betekent dus een doodgewone kroegentocht, waarvan men van te voren de uitkomst wel kende. Dat een en ander dus niets met de scheepvaart te maken heeft blijkt wel uit de Vlaamse uitdrukking 'Je vaan hangt uit maar 't is nog geen kermis', als iemands slip uit zijn broek hangt. Wijn Het bierverbruik nam af door het verbruik van wijn, dat tot in de 17e eeuw door de welgestelden werd gedronken, met uitzondering van de goedkopere Franse en Duitse wij nen. Wie tijdens de jaarlijkse kermis wijn verkocht hing als teken een krans aan de pui. Al snel wisten de wijnliefheb bers waar een goed wijntje te koop was en zo behoefde goede wijn geen krans. Jenever Ongeveer 80 jaar voor de opening van 't Hemeltje was een nieuwe 'vaderlandse' drank op de markt gekomen. 16 Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 3, najaar 1992

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 17