fles 'erger dan de cholera' te voorschijn met een flesje Van Veen's elixer. Oom proost dan met een 'frisse morgen'. 'Erger dan de cholera' zal niets anders zijn geweest dan 'Echter Wacholder', een Keulse jenever. Advocaat Advocaat kan ook in 't Hemeltje geschonken zijn. In de klucht van Jean la Roy of 'd'ingebeelde Rijke', geschreven door ene J. van Breen, in 1665 in druk verschenen, wordt door één van de spelers verteld, hoe hem in Friesland door een waard gevraagd werd of hij hem 'vinum sappe- lorum of vinum snappersnap, alias overgezet vinum ads- vocatum zou schenken, hetwelck brandewijn was met suy- ker en muskaat'. Nu was nootmuskaat in 1625 onbetaalbaar voor de gewo ne man, maar in het 'Hernarius oft Cruydboeck' (1644) schrijft Remberts Dodaneus: 'De muscaatnoten syn sonder- linghen goedt voor de moeder (lees: baarmoeder). Tegen de ghebreken van de moeder een dragme klein ghestooten in zes oneen witten wijn en drincken dat met twee drag- men fyn Suycker.' En waar 'vocare' oproepen betekent, zou deze drank een wee-opwekker geweest kunnen zijn. Was het kind eenmaal geboren, dan werd het restant van de brandewijn geklutst met een flink aantal eieren die door de buurvrouwen ter versterking van de moeder waren meegebracht. Dat de kraambezoeksters het zich ook lieten smaken zal de kraamheer tot de wanhopige kreet 'Vinum snappersnap' hebben gebracht. Likeuren De Ükeuren uit de 17e eeuw zijn van eenvoudige aard, de benamingen evenzo: anijswater, orangiewater, nagelwater, kummel, lavas en kaneel behoeven geen uitleg. Borstwater was een mengeling van bovengenoemde dranken en in feite een cocktail avant la lettre! Er werd onderscheid gemaakt tussen 'beste' en 'slegte' eenvoudige) likeuren. Voor de notabelen, de vermoeide reiziger en de kleine man was er dus 'voor elck wat wils'. H.W. van Sint Maartensdijk De lat, waarop met krijt de naam en het verschuldigd bedrag werd geschreven 18 Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 3, najaar 1992

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 19