'T. Wist u dat?? In 1678 het eerst 'Huys van Brederode' door brand werd verwoest en dat men toen het huidige voorhuis bouwde? Er naast 't Hemeltje in die tijd nog meer 'dronken huys- kens' waren in ons dorp: 'De Knip', gelegen op de plek waar de Kleverlaan overgaat in de Busken Huetlaan, 'Het Dorren Hout', later 'Nazareth' geheten, op de hoek van de Bloemendaalseweg en de Boslaan, en 'Het huis ter Kleef, aan de zuidzijde van het Kerkplein, Hoewel 'De Knip' (oorspronkelijk de naam van de toen malige daar gelegen blekerij) de naam is van een herberg, doet 'knip' je ook denken aan betalen. Het was in die jaren niet de gewoonte om verteringen direkt te betalen. In iedere gelagkamer hing dan ook een langwerpig bord van leisteen, algemeen 'de lat' genoemd. Met krijt werden op dat bord de naam van de betrokkenen en het verschul digd bedrag geschreven. Vandaar uitdrukkingen als 'op de lat schrijven en 'in het krijt staan', thans nog algemeen bekend. De lat van 'De Knip' is bewaard gebleven. De overheid altijd wel een reden vond voor extra heffingen op drank als ze in geldnood zat? Zo moest er in 1646 en nogmaals in 1648 door een toeslag op de accijns worden meebetaald aan de bouw van de Hervormde kerk en bijbehorende predikantenwoning aan het Kerkplein. De Bloemendaalse(straat)weg nog lang een zandweg was? In 1817 verleende Koning Willem I een concessie tot aan leg van de weg van Haarlem via Overveen naar Bloemendaal. In hetzelfde jaar werd de 'Maatschappij Negotiatie' opgericht, met als doel het aanleggen en behe ren van een tolweg van Haarlem via Overveen naar Bloemendaal. De bereikbaarheid van Bloemendaal werd hierdoor beduidend vergroot. Vooral het recreatie-verkeer profiteerde hiervan in de daarop volgende jaren. Mevrouw A. Krijt-Rouwens schreef hierover: 'Dan de bijzondere drukte op de Zondagen. Het was onge kend: niet alleen veel menschen, doch massa's huurrijtui gen uit Haarlem, karren en Janpleziers met vroolijke lui. (Rijwielen waren er nog niet. red.) Zoo zelfs, dat ik mij herinner, dat mijn grootvader, voor de ramen in zijn huis gezeten (dit lag enkele panden verwijderd van 't Hemeltje, red.) papier en potlood nam en de koetsen noteerde.' Hemeltje bijna ook nog stationskoffiehuis was geworden? In 1860 namelijk maakte de 'Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij' plannen om een spoorlijn van Haarlem naar Uitgeest aan te leggen. Eén van de mogelijke tracé's hep door de Voorbuurt. In die tijd was er tussen de Delft en de Bloemendaalseweg nog weinig bebouwing. Het gemeentebestuur, met Burgemeester Lombar Petri voorop, voelde veel voor dit tracé om zo toeristen aan te trekken. De vrees voor het ijzeren monster hield dit plan echter tegen. "Dan maar wat anders," dacht de Haarlemse makelaar M.H. Binger, en hij nam het initiatief tot de exploitaite van een omnibus of paardetram van Haarlem via Overveen naar Bloemendaal. De Voorbuurt (Bloemendaalseweg) in Bloemendaal met de tramom nibus uit circa 1900 Opnieuw was de gemeenteraad vóór, maar dit keer was de wegbeheerder, de in 1817 opgerichte Maatschappij 'Negotiatie' (koophandel), tegen: men vrees de voor beschadiging van het wegdek. Pas in 1873 kreeg logement- en stalhouder M. Maas van de Minister van Binnenlandsche Zaken vergunning om per omnibus personen en goederen van Bloemendaal via Overveen naar Haarlem te vervoeren. In 1886 kreeg Maas concurrentie van de BOTHOM (Bloemendaal-Overveen- Haarlem-T ram-Omni bus-Maatschappij Toen in 1888 de kleurrijke Abraham Koolhoven directeur werd, kwam het recreatieverkeer naar Bloemendaal goed op gang. Er kwamen speciale tochten, onder meer door 'mooi Bloemendaal', met vanzelfsprekend Koolhoven als explicateur. Ook bollentochten (Overveen was toen het centrum van de bollenteelt) waren zeer in trek. In 1896 organiseerde de Algemene Nederlandse Wielrijders Bond (ANWB) een bloemen-corso, om zo het fietsen te propageren. Opnieuw was Koolhoven de grote animator. Ontmoette 'het ijzeren monster' reeds bezwaren, ook de Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 3, najaar 1992 19

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 20