De periode 1 88O - 1973 Ook over de periode 1880 - 1973 doen er heel wat verhalen over 't Hemeltje de ronde. Hieronder een een aantal wetenswaardigheden over 't Hemeltje en haar exploitanten. In 1880 werd Lou Geve exploitant van 't Hemeltje. Hij was gehuwd met Anna Faassen, een in Overveen heel bekende naam. U ziet Lou Geve staan op de foto op de omslag van dit blad. Op de foto is ook nog goed de ach teromgang en de noordzijde van het pand te zien. In late re jaren kwam in de doorgang een deur met loket, waar men verpakt roomijs kon kopen. Maar een snelle borrel voor vaste klanten behoorde ook tot de loketservice. Opvallend op de foto is ook het sierlijke fietsenrek, temeer omdat in de tijd dat de foto werd genomen (1880) de fiets zeker nog geen gemeengoed was, eerder een status symbool. Exploitanten Lou Geve was de eerste in Bloemendaal die een soort music-box in zijn café plaatste. Door inworp van munten kon men het apparaat muziek laten maken. In 1902 verliet Geve 't Hemeltje en vestigde zich op de Korte Kleverlaan, hoek Blekerspad, waar hij een dranken zaak opende. In 1902 nam J.G. Prenen de exploitatie van 't Hemeltje over tot 1919. In 1920 stond P.J. Fock als uitbater te boek en in 1921 en 1922 J.B.Fagoroth. In 1923 werd E.A.Franssen exploitant. Kermis In oktober van elk jaar was er 'kermis' in Bloemendaal. Deze bestond slechts uit een koekkraam op het erf van de familie Rouwens, tegenover 't Hemeltje gelegen. De palingkraam van Balm, toen nog niet in Bloemendaal gevestigd, kwam op woensdag- en zaterdagavond de ker mispret verhogen. Vanzelfsprekend moest men tijdens de kermisweek een droge keel voorkomen; aan de overkant van het feestterrein deed men dan ook goede zaken. Praathuis Door de eeuwen heen is 't Hemeltje altijd een soort praathuis geweest. Hoewel er sinds 1656 een krant ver scheen in deze regio, was het lezen van kranten voorbe houden aan een kleine kring. Heel lang werd nieuws mondeling overgedragen, ook omstreeks 1900. 't Hemeltje was in deze tijd een ideale plaats om nieuws te vernemen. En vooral in de winter-maanden, wanneer de 'soldaat' roodgloeiend stond, bleek er heel wat te vertellen. De 'sol daat' was een grote ronde kachel. Aanvankelijk stookte men turf, later ging men over op geschilde dennestamme- tjes van circa een meter lengte die, om goed te kunnen branden binnen de kachel, in het gelid moesten worden gezet. De aandragers van nieuws waren vooral de postbestellers en de koetsiers van huisartsen. De huisartsen gingen dage lijks per rijtuig hun visites maken. Vooral bij bezoeken aan buitenplaatsen en villa's wisten de koetsiers tijdens de wachttijden de weg naar de keuken te vinden. Uitwisseling van nieuws was dan heel gebruikelijk. Paul de Vos, koetsier van Dr. Dirk Bakker (huisarts van 1875 - 1916) was een meester in de vertelkunst en had steeds alle aandacht. Dr. Bakker woonde overigens slechts enkele huizen van 't Hemeltje af, waardoor nieuwsbron Paul de Vos dus regelmatig in de buurt was. Een ander figuur, bekend als verteller van vele verhalen, was Hein Snoo. Vermoedelijk is hij er de aangever van geweest om in 1937 het 100-jarig bestaan van 't Hemeltje te vieren. Opmerkelijk is dat er, door de eeuwen heen, steeds een medicus in de Voorbuurt gewoond heeft, al sprak men in vroegere jaren van een 'chirurgijn'. Pannekoeken Nu we in dit kader toch al een uitstapje maken, even iets heel anders op het menu. 's Zondags werd Bloemendaal, vooral 's zomers, bezocht door vele dagjesmensen. In het Bloemendaalse bos was er enig vertier voor kinderen Bloemendaalse kruidnotenbakkerij van broodbakker H.A. Slot, bekend als 'de Trompetter'. Rechts de melkinrichting van mevrouw Scholten, genaamd Hartenlust, later verplaatst naar het pand waar nu de ABN is gevestigd. Daarvoor pension Wempe. Aan de linkerkant van de straat het huis van dameskapsalon Meeuwig (waar de vrouw staat), daarachter de comestibles-zaak van Lansdorp (nu ongeveer boekhandel De Wit). Opname; 1920 Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 3, najaar 1992 21

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 22