(schommels en ezeltje rijden), verder was het heerlijk rus tig, met vrijwel geen verkeer. Aan het slot van de dag ging men bij een van de twee uitspanningen wat eten. Het vaste menu was: Pannekoeken met poedersuiker, gekookte aardappels met gesmolten boter en sla. Dit alles voor de prijs van f 0,70 per persoon. Bepaald geen toeristenmenu voor onze tijd, maar het geeft wel aan, hoe men zich in die tijd aan de mogelijkheden aanpaste (toen er nog geen koelkasten waren en de ijskel der er alleen voor de welgestelden was). Clubleven In de jaren twintig, toen Franssen kastelein was, begon het clubleven binnen het café 't Hemeltje zich sterk te ontwik kelen. Evert Smit, die op 1 mei 1929 kastelein was gewor den en dat tot 1 januari 19S9 bleef, bevorderde het clubleven in nog meer. Zo legde hij op eigen kosten in de grote tuin achter 't Hemeltje een schietbaan voor boog schutters aan. Gezien de relatief hoge leeftijd van de boog schutters noemde men de club 'De Jonge Batavieren'. Bovenste rij derde van links: Van Duin sr, Santpoort (wasman); rechts naast hem Van Duin jr, Santpoort; onderste rij v.l.n.r.: Evert Smit, exploitant van 't Hemeltje; Nelis Grootegoed sr (vader van Nol); Van Eekelen (coupeur bij Peek Cloppenburg); Dirk Houtgraaf (manufacturier); De heer Van Alfen; Floor Zwemmer (Zandvoort) Ook de biljartclub dient vermeld te worden. Naast de gewone onder linge competitie hield men in november jaarlijks de zogenaamde '10- ballen-wedstrijden'. 'Tellers' (getuigen), waarvoor men zelf moest zorgen, moesten erop toezien dat er fair werd gespeeld. In december volgde er dan een feestavond met prijsuitreiking. Vooral gerookte achterhammen waren in die tijd zeer gewild als prijs. Klaverjassen De klaverjasclub was met ruim dertig leden de grootste vaste club. 's Winters werd er fanatiek gekaart en gespaard voor de uitstapjes. In de zomermaanden ging de club meermaals 'en masse' per gecharterde bus naar het Olympisch Stadion in Amsterdam voor de in die tijd mate loos populaire wielerwedstrijden op de baan. Van de Pandoerclub kennen wij de namen van een aantal leden: Nelis Grootegoed, Dirk Walter, Hein de Vries, Jan van der Veer, Balm Sr. en Smit Sr. (vader van kastelein Evert.) Op zaterdagavond was er voor de pandoerclub een vaste tafel gereserveerd. Slijterij Evert Smit had ook een koninklijk goedgekeurde, vergun ning voor een slijterij. Eenmaal per week ging hij met zijn ponywagentje - met reclame-borden versierd - de bestelde artikelen in het dorp rondbrengen. Landauers In de jaren dertig stonden er tijdens het zomerseizoen, lopende van 15 mei tot 3 1 augustus, bij mooi weer dage lijks drie landauers voor 't Hemeltje te wachten op passa giers. A raison van f 1,75 per rit kon men van de mooie omgeving genieten. Via 't Kopje en de Zeeweg ging het langs de boulevard tot het Groot Badhuis, waar enige tijd werd gepauseerd. Via de Zandvoortselaan ging men dan terug naar Bloemendaal. De ritjes waren zeer in trek en de koetsiers (van Stalhouderij Slot, Parklaan te Haarlem) deden goede zaken. Na afloop van zo'n dag bleken de koetsiers zeer innemende persoonlijkheden te zijn. Een borrel kostte toen 17 cent! Evacuatie Over de periode van 1940 tot 1945 kunnen uiteraard alleen maar negatieve wetenswaardigheden worden ver meld. De handboogclub moest haar activiteit staken: de bogen moesten worden vernietigd. Uiteraard werden ook hier de rantsoenen steeds kleiner, zodat er tenslotte vrijwel niets meer te tappen overbleef. In verband met de evacu atie in 1944 is 't Hemeltje zelfs enige tijd gesloten geweest. Laatste ronde Na de oorlog begon Evert Smit zijn zaak weer op te bou wen. Evert, die beschreven wordt als een zeer rustig per soon die alles scherp in de gaten hield en veel organiseer de, stopte in 1959. Hij werd als kastelein opgevolgd door Theo Muller die van 31 december 1958 tot 28 mei 1968 het beleid van zijn voorganger voortzette. Hij had een aparte manier om de sluitingstijd aan te kondigen. Dan zette hij een glaasje voor zichzelf neer, vulde het met jenever (hij dronk nooit alco 22 Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 3, najaar 1992

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 23