VAIM DE REDACTIE 18 september 1992, 't Hemeltje bestaat 350 jaar! Een heel gedurfde uitspraak, maar toch niet eens zo heel ver bezijden de waarheid. Over de geschiedenis van dit vanouds bekende café kunt u lezen in dit extra themanummer van Ons Bloemendaal. Al meer dan een jaar geleden kreeg de stich ting Ons Bloemendaal van de huidige eigenaars, de heren A. Tielen en E. van Veen het verzoek een speciaal nummer van ons tijdschrift te wijden aan het 350-jarig bestaan. Tussenpersoon en drijvende kracht was daarbij de heer H.A.W.M. Schlatmann. Hij bracht een groepje mensen bijeen die allen het hunne hebben bijgedragen om over het illustere aloude Hemeltje zoveel mogelijk wetenswaardigheden te verzamelen en op schrift te stellen. De heer RJ. Hein speurde in archieven naar de vroegste eigenaren; over die speurtocht doet hij verslag. De heer W.E.M. Post leverde een overzicht van Bloemendaals geschiedenis. Bovendien konden wij een beroep doen op zijn enorme ken nis van Bloemendaals verleden en zette hij ons steeds op het goede spoor bij verder archiefonderzoek. De heer R.J. Rutte woont praktisch naast 't Hemeltje, weet zeer veel over de Voorbuurt, kent talloze oude Bloemendalers en wist de meeste personen te achterhalen, afgebeeld op de foto van de 'Jonge Batavieren'. De heer Schlatmann verzamelde talloze anekdo tes en zette ze op schrift. Ook van buitenaf ontvingen we bijdragen. Over de wederwaardigheden van 't Hemeltje gedurende de laatste twintig jaar schreef de heer P. Hooft, terwijl de heer L.W. van Sint Maartensdijk, oud-archivaris van de n.v. Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols zo vriendelijk was voor ons een artikel te schrijven over het soort drank dat men vroe ger dronk. Ondergetekende dook in de geschiedenis van het zogeheten Haventje van Bloemendaal en voerde de eindredactie. De lay-out tenslotte werd verzorgd door Renée de Bruin,terwijl we zeer blij zijn ook Veerle Blauw bereid te hebben gevonden zich voortaan met de vormgeving van Ons Bloemendaal bezig te gaan houden. Veel dank gaat uit naar hen die op de achtergrond bleven, maar wier hulp we niet hadden kunnen missen. Mevrouw Daphne Riupassa was geen moeite teveel bij het zoeken naar gegevens en illustraties in het Bloemendaals gemeente archief. De heer Drs. B. Speet van de Historische Werkgroep Haerlem en mevrouw B.M. van den Bosch-Vervoort, archi varis van de Doopsgezinde gemeente, hielpen de heer Hein bij het ontcijferen van 17-eeuwse handschriften. Mevrouw Tj.B. Broersma verzorgde typewerk. Maar tenslotte zij hier nogmaals gezegd, dat zonder het initiatief en doorzettings vermogen van de heer Schlatmann dit 'Hemeltje-nummer' er nooit zou zijn gekomen. Rest ons nog de heren A. Tielen en E. van Veen die met hart en ziel voor hun zaak staan, toe te wensen dat dit druk werk het zijne mag bijdragen tot het welslagen van de feestelijkheden ter gelegenheid van '350 jaar Hemeltje'! H. van Voorst Vader-Duyckinck Sander Ons Bloemendaal, 16e jaargang, nummer 3, najaar 1992 3

Ons Bloemendaal | 1992 | | pagina 4